Chlupáči, 18. 10. 2023

Foto: Kushan Nirmal 369 / Shutterstock

Akbaš je obří pes, který pochází z Turecka a byl původně chován k ochraně hospodářských zvířat a majetku. Jsou to inteligentní, zodpovědní a samostatní hafani. Poznejte blíže tohoto padesátikilové chlupáče.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Zpátky do minulosti

Akbaš

Akbaš je prastaré plemeno psů, jehož počátky sahají do období mezi 750 až 300 lety př. n. l. Je to tak staré plemeno, že historici věří, že z něho mají geny i mastifové či chrti. Když dávní obyvatelé Turecka začali domestikovat hospodářská zvířata, začali také chovat psy, aby je ochránili. Akbaš patří mezí největší turecké strážné psi

Někteří anatolští psi se mohou podobat akbašům nebo kangalům, což vedlo ke diskusi, zda byli akbaši a kangalové kříženi k vytvoření anatolského pasteveckého psa. Když se tato tři plemena seřadí, bude akbaš snadno rozeznatelný podle velikosti. Je z nich totiž největší – ani ne tak hmotností, ale výškou v kohoutku. Akbaš může mít až 86 cm v kohoutku.

Vlastnosti a povaha

Akbaš

Akbaš rozhodně patří mezi inteligentní plemena. Rádi přijímají nové úkoly a výzvy. Jsou také známí svojí nezávislostí, což může být někdy na obtíž při výcviku, protože umějí být tvrdohlaví. Vzhledem k tomu, že akbaš byl původně chován jako hlídací pes, mohou být podezřívaví vůči novým lidem a mohou mít silný ochranářský instinkt.

U tohoto plemene je běžné výrazné štěkání na cizí lidi (i domácí mazlíčky). Se správným tréninkem a socializací se však může váš akbaš proměnit ve společenského mazlíčka. Jejich inteligence a smysl pro ochranu z nich činí dobré kandidáty na výcvik služebních psů. Někteří z chovatelů dokonce vychovávají akbaše jako asistenční psy – i v tomto odvětví se jim velmi daří.

Péče o akbaše

Akbaš

Vzhledem k tomu, že akbaš byl původně chován jako hlídací pes a ne jako pastevecký, nemají extrémní požadavky na péči nebo výcvik. Tito psi nebyli chováni, aby naháněli stádo, ale spíše proto, aby na něj líně dohlíželi ze svahu a ochránili dobytek před vlky. Díky nízkým nárokům na pohyb mohou být náchylní k přibývání na váze. Proto je důležité hlídat množství krmiva a dopřát akbašovi pravidelné procházky.

Akbaš má velmi hustou, dvojitou srst, která mu slouží jako izolační vrstva, aby jen tak nepromokl. Akbaš proto potřebuje pravidelné kartáčování, alespoň dvakrát týdně. V teplejších měsících očekávejte silné línání.

Autorský článek / Akbash: Dog Breed Information / Akbash Dog Breed Information

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock