Chlupáči, 20. 6. 2024

Foto: Azovsky / Shutterstock

Hrubá srst se u koček příliš nevyskytuje. Americká hrubosrstá kočka je tak díky svému kožíšku opravdovou raritou. Jaké jsou její další vlastnosti a proč je dokonalým mazlíkem?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Přizpůsobivý mazlík

Americká hrubosrstá kočka

Americká hrubosrstá kočka je velice přátelský a milý domácí mazlíček, který se hodí téměř do všech domácností. Je přátelská jak k dětem, se kterými si ráda hraje, tak i k jiným zvířecím členům rodiny. Vůči ostatním kočkám občas může být dominantní, a tak je potřeba včasná socializace. Jelikož se ale jedná o velice přizpůsobivou kočičí dámu, zvykne si téměř na cokoli a z chlupatého spolubydlícího se stane nerozlučný parťák pro hraní i lenošení.

Tato kočka je opravdový pohodář, který může být spokojený za každých okolností. Potrpí si však na komfort a pohodlí, jelikož si po hře ráda odpočine. Ideálním místem je tak klín pánečka nebo měkounký pelíšek u krbu. Miluje mazlení a drbání, užívá si kontakt s člověkem.

Hravá, avšak klidná šelma

Americká hrubosrstá kočka

Jako většina koček, i americká hrubosrstá kočka má krom lenošení občas chuť i „zařádit“. Ráda si hraje jak dvounohými, tak čtyřnohými členy rodiny, stejně tak i ráda o samotě zkoumá okolí nebo se snaží vyřešit nějaký ten hlavolam. Proto je důležité vybavit domácnost dostatkem hraček a nesmíme zapomenout ani na prolézačky, protože lezení je pro tuto šelmu velkou zálibou.

S americkou hrubosrstou kočkou se nebudete nudit, a to hlavně díky její všestrannosti. Chvíli pobíhá po bytě jako malé rozverné kotě, pak si ustele jako správný lenoch. Její klidnou povahu však oceníte zejména v případě vyžadování pozornosti. Tato kočička vás totiž nebude agresivně otravovat, naopak je její hlas velice jemný a melodický, takže vás rozhodně nebude rušit – naopak dobrovolně svolíte ke kontaktu, protože je tahle malá šelma tak roztomilá!

Neobvyklý kožíšek

Americká hrubosrstá kočka

Právě srst dělá americkou hrubosrstou kočku jedinečnou. Její kožíšek se totiž skládá z chloupků, které jsou buď zatočeny do spirály, nebo mají zahnutou špičku, a proto působí drsným a tvrdým dojmem. Na bříšku má však tato drsná kráska o poznání jemnější kožíšek. I když se může zdát, že není příjemné hladit kočku s hrubou srstí, není tomu tak. Naopak je zaboření do husté tvrdší srsti velice uklidňující, zvláště v doprovodu slastného vrnění kočičího mazlíka.

Co se týče péče o srst, nemusí být nijak přehnaná – díky pravidelnému pročesávání speciálním kartáčem či hrubým hřebenem zůstane srst zdravá a krásná, v období línání využijete i gumový kartáč nebo rukavici pro zbavení kočky vypadané srsti. Je však třeba postupovat v obou případech opatrně, abyste česáním srst neničili.

Autorský článek

Další info: Další info: Esther Verhoef – Verhallen: Velká encyklopedie koček; vydalo nakladatelství Rebo; rok vydání: 2004; ISBN: 9788072343003

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock