Americký pitbulteriér může děsit vzhledem, je to ale velký mazel

Chlupáči, 16. 4. 2021

Foto: Shutterstock

Odvážný a silný pes, který umí být neobyčejně věrným přítelem člověka. Hodí se však do rukou zkušenějších kynologů. Proč tomu tak je a co je na něm naopak výjimečného? Pojďme se na pitbulteriéra podívat zblízka!

Oddaný mazel

Pitbulteriér

Pokud hledáte psího parťáka, který si bude užívat každý společně strávený okamžik s vámi a vaší rodinou, může být pitbul tou správnou volbou. Tento chlupáč je velice přátelský k lidem, ke svému pánovi vzhlíží a jeho největší zálibou je vetřít se do jeho přízně a být mu nablízku. Miluje lidský kontakt, a i když se jedná o aktivního hafana, velice rád spočine na gauči s hlavou složenou ve vašem klíně. Umí se i náležitě roztahovat v posteli. Je to zkrátka srdečný pes, který má však v rámci své pověsti vroubek a často se potýká s předsudky a neporozuměním okolí.

Nepřítel, nebo kořist

Pitbulteriér

Americký pitbulteriér umí být nebezpečným zvířetem, ale rozhodně ne tak, jak často slýcháváte z médií. Jedná se o psa, který vyžaduje zvláštní přístup při výchově a výcviku, zároveň je to chlupáč jako každý jiný. Vyrovnaný jedinec z renomované chovatelské stanice se při správném vedení může chovat jako nevinný beránek, a to zejména co se kontaktu s lidmi týče. Hodí se i do rodiny s dětmi, ke kterým je velice přátelský, opatrný a ochranitelský.

Samozřejmostí je však včasná socializace, poučení dítěte a neustálý dohled. I když se nechá často tento psí kliďas dětmi „šikanovat“, rozhodně to není dobrá cesta. Oboustranný respekt je zde na místě. V rámci vztahu k ostatním mazlíčkům a zvěři nezapře své geny a vrozenou nesnášenlivost či nadřazenost umí dát najevo. Neváhá se vrhnout do konfliktu nebo vyvolat šarvátku s jiným psem, což však lze částečně omezit socializací a výchovou.

Aktivní parťák

Pitbulteriér

Tento chlupáč vám bude rád dělat společnost v pohodlí domova, zároveň se však s chutí vydá zažít nějaké dobrodružství! Pitbul je sportovně založený pes s neobyčejně svalnatým tělem. Kromě dlouhých procházek a výletů vám může dělat společnost i při běhu či jízdě na kole, vyniká zejména v silových aktivitách a při tahu. Díky dynamickému pohybu, síle a dalším přednostem se běžně stává šampionem v různých bull sportech. Miluje hru s peškem, překonávání překážek, tahání těžkých břemen i vysoké skoky. Rád pracuje a dělá radost svému pánovi, zároveň se umí pro danou činnost neuvěřitelně nadchnout a tvrdě si jít za svým.

Fyzické i psychické vybití je v životě pitbula důležité. Pokud se tento mazel nudí, může tropit neplechy. Před jeho pořízením je tak potřeba zvážit, zda budete mít dostatek času na jeho péči. Pitbul potřebuje pozornost a je nutné se mu dostatečně věnovat již od štěněcího věku a brát jeho výchovu i výcvik zodpovědně. Pitbul je neohroženým bojovníkem, nikoli bojovým plemenem.


Zobrazit diskuzi ke článku