Chlupáči, 2. 8. 2023

Foto: Vera Zinkova / Shutterstock

Bohatá, hebká srst, zvědavé oči a neustále dobrá nálada a chuť něco zábavného dělat. To je americký kokršpaněl. Společenský pes, který skvěle vychází i s dětmi a svou lidskou rodinu přímo zbožňuje. Co se o něm vyplatí vědět?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Američtí kokři byli původně využíváni jako psi lovečtí. A i když v sobě lovecké pudy nezapřou, nemusíte se bát, že byste si do domácnosti pořídili těžko zvladatelného psa. Jedná se o ideálního rodinného hafana.

Stále s úsměvem

Americký kokršpaněl patří k těm psům, kterým dobrou náladu jen tak nezkazíte. Milují společnost, nadšeně budou vítat svou rodinu, ale i cizí návštěvy. I proto od něj nečekejte větší hlídací schopnosti – nejspíš by se přišel mazlit i se zlodějem,“ říká pro MůjChlupáč.cz trenérka psů Lucie Šámalová.

Vzhledem k tomu, že se jedná o původně lovecké plemeno, je americký kokr také velmi chytrý – a i když není tak náročný na pohyb jako jiní psi (stačí mu jedna dlouhá procházka denně a pak tradiční venčení), rozhodně mu budete muset zaměstnat hlavu.

Ideální jsou tito kokři pro základní výcvik, ale i trénink některých psích sportů, které je baví. Určitě je důležité používat při tréninku pozitivní motivaci a odměny. Ostatně američtí kokři milují jídlo, takže za dobrůtky udělají cokoli,“ doplňuje psí trenérka.

Pozor na nudu a samotu

Co naopak americký kokr snáší velmi špatně, je samota. „Pokud psa nezačnete trénovat již od počátku, bude pro něj každý váš odchod z domácnosti velmi stresující,“ upozorňuje Lucie Šámalová.

Ostatně ani nuda nedělá tomuto plemeni dobře. Nezapomeňte mu proto neustále vymýšlet nejrůznější aktivity, při kterých se zabaví a zaměstná si hlavu. Američtí kokři sice na rozdíl od některých jiných psích plemen nemívají destruktivní sklony, nicméně dlouhodobá nuda se může podepsat na jejich psychické pohodě.

Nadýchaní hafani

Co každého na americkém kokršpanělovi upoutá na první pohled, je jeho krásná srst. Ovšem ta vyžaduje pravidelnou důslednou péči, aby se nezacuchala. Je nutné ji kartáčovat, ale také psa pravidelně koupat.

Ačkoli je srst krásně hustá, nepředurčuje amerického kokra k celoročnímu pobytu na zahradě. Ačkoli ocení i život v domku se zahradou, určitě je nutné zajistit mu přístup do domu.

Jinak se jedná o psí plemeno spokojené i v městském bytě, kde se vycházce či tréninku budou moc rádi v přítomnosti své rodiny rozvalovat na gauči.

Zdroj: Martin Říha: Plemena psů; nakladatelství Rubico; rok vydání: 2009; ISBN: 9788073461058 / Lucie Šámalová je odbornice na psí chování a psí trenérka

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock