Chlupáči, 25. 1. 2023

Foto: Shutterstock

Urostlý mohutný pes, který umí pouštět hrůzu. Je strach z tohoto chlupáče opodstatněný? Pro koho je anatolian vhodným parťákem? Pojďme se na něj podívat zblízka!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Nezávislý hlídač

Anatolský pastevecký pes

Život ve velkoměstě v malém bytečku není pro anatolského pasteveckého psa zrovna ideální představou. Tento velký chlupáč se naopak hodí blíže k přírodě, vyjímá se na rozlehlé zahradě či pozemku, který bude moci bránit a hlídat. Právě střežení majetku, pozemku a osob je pro tohoto obranáře přirozenou činností, kterou bude provádět s velkou chutí a motivací. Tu má anatolský pastevec vrozenou a nenechá sebou příliš manipulovat. Výchova a výcvik tohoto psa tak není úplně jednoduchá. Jedná se totiž o velice nezávislého jedince, který se chce rozhodovat podle vlastního uvážení, a tak od něj nelze očekávat stoprocentní poslušnost. Potřebuje zvláštní přístup od zkušenějšího chovatele, nehodí se proto do rukou úplných začátečníků.

Věrný rodině

Anatolský pastevecký pes

Ačkoliv je anatolský pastevecký pes nedůvěřivý k cizím lidem, ke členům domácnosti je naopak velice loajální a přátelský. Jeho přirozeným pudem je rodinu ochraňovat, což z něj dělá věrného parťáka, na kterého se můžete spolehnout v nesnázích. Neútočí bezdůvodně a často se řídí podle úsudku pána, i když u něj převládá jistá samostatnost v jednání. Příliš se nehodí do domácnosti s jinými mazlíčky, jelikož potřebuje mít vše pod kontrolou a se svými soky by kvůli postavení v rodině mohl vyvolávat šarvátky. Drobné zvířectvo má pak sklony pronásledovat a lovit. S dětmi vychází dobře díky své rozvážné a vyrovnané povaze, avšak jeho reakci nelze vždy očekávat s jistotou, a tak je vždy nezbytný dohled rodičů.

Ideálním majitelem tohoto autonomního hafana je takový člověk, který nad ním dokáže držet pevnou, avšak laskavou ruku s dávkou pochopení a trpělivosti. Anatolského pasteveckého psa lze považovat za chlupáče s přirozenými pudy, kterými se nechává ovládat, s čímž by měl budoucí majitel počítat. Nejspokojenější bude tento velký hlídač na velkém pozemku, kde bude moci chránit rodinu a své teritorium.

Impozantní silák

Anatolský pastevecký pes

Tento chlupáč má velice silnou kostru a svalnaté končetiny, přičemž může vážit až 65 kilogramů. Jeho srst je tvrdá s hustou podsadou, což jej ochrání před horkem i mrazem. Jedná se tak o ideálního venkovního psa, který bude spokojený mimo dům celoročně. Měl by mít k dispozici přístřešek či boudu, aby se měl kam schovat v nepříznivém počasí, ačkoliv se často stává, že mu žádné povětrnostní vlivy nedělají starosti. Jedná se zkrátka o tvrdého psa, který miluje přírodu a čerstvý vzduch!

Autorský článek

Další info: American Kennel Club

Štítky: psí plemena

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock