Anatolský pastevecký pes je nezávislý hlídač, který je věrný rodině

Chlupáči, 25. 6. 2020

Foto: Shutterstock

Urostlý mohutný pes, který umí pouštět hrůzu. Je strach z tohoto chlupáče opodstatněný? Pro koho je anatolian vhodným parťákem? Pojďme se na něj podívat zblízka!

Nezávislý hlídač

Život ve velkoměstě v malém bytečku není pro anatolského pasteveckého psa zrovna ideální představou. Tento velký chlupáč se naopak hodí blíže k přírodě, vyjímá se na rozlehlé zahradě či pozemku, který bude moci bránit a hlídat. Právě střežení majetku, pozemku a osob je pro tohoto obranáře přirozenou činností, kterou bude provádět s velkou chutí a motivací. Tu má anatolský pastevec vrozenou a nenechá sebou příliš manipulovat. Výchova a výcvik tohoto psa tak není úplně jednoduchá. Jedná se totiž o velice nezávislého jedince, který se chce rozhodovat podle vlastního uvážení, a tak od něj nelze očekávat stoprocentní poslušnost. Potřebuje zvláštní přístup od zkušenějšího chovatele, nehodí se proto do rukou úplných začátečníků.

Věrný rodině

Ačkoliv je anatolský pastevecký pes nedůvěřivý k cizím lidem, ke členům domácnosti je naopak velice loajální a přátelský. Jeho přirozeným pudem je rodinu ochraňovat, což z něj dělá věrného parťáka, na kterého se můžete spolehnout v nesnázích. Neútočí bezdůvodně a často se řídí podle úsudku pána, i když u něj převládá jistá samostatnost v jednání. Příliš se nehodí do domácnosti s jinými mazlíčky, jelikož potřebuje mít vše pod kontrolou a se svými soky by kvůli postavení v rodině mohl vyvolávat šarvátky. Drobné zvířectvo má pak sklony pronásledovat a lovit. S dětmi vychází dobře díky své rozvážné a vyrovnané povaze, avšak jeho reakci nelze vždy očekávat s jistotou, a tak je vždy nezbytný dohled rodičů.

Ideálním majitelem tohoto autonomního hafana je takový člověk, který nad ním dokáže držet pevnou, avšak laskavou ruku s dávkou pochopení a trpělivosti. Anatolského pasteveckého psa lze považovat za chlupáče s přirozenými pudy, kterými se nechává ovládat, s čímž by měl budoucí majitel počítat. Nejspokojenější bude tento velký hlídač na velkém pozemku, kde bude moci chránit rodinu a své teritorium.

Impozantní silák

Tento chlupáč má velice silnou kostru a svalnaté končetiny, přičemž může vážit až 65 kilogramů. Jeho srst je tvrdá s hustou podsadou, což jej ochrání před horkem i mrazem. Jedná se tak o ideálního venkovního psa, který bude spokojený mimo dům celoročně. Měl by mít k dispozici přístřešek či boudu, aby se měl kam schovat v nepříznivém počasí, ačkoliv se často stává, že mu žádné povětrnostní vlivy nedělají starosti. Jedná se zkrátka o tvrdého psa, který miluje přírodu a čerstvý vzduch!