Andulka je veselý ptáček vhodný i pro začátečníky

Chlupáči, 4. 5. 2021

Foto: Shutterstock

Andulky jsou ve světě velice oblíbenými domácí mazlíčky, vybojovali si hned po psech a kočkách krásné třetí místo! A není se čemu divit, jsou to přátelští a veselí tvorové, kteří potěší celou rodinu.

Vlastnosti andulek

Andulka

Tito malí papoušci jsou skladní díky své velikosti, ale svým elánem rozhodně nezaostávají. V průměru se dožívají kolem dvanácti let, výjimkou ale není i více. Celkem i s ocáskem dorůstají do délky až 18 centimetrů.

Andulky jsou velice komunikativní a společenská zvířata, a proto je lepší chovat více papoušků dohromady. Nemusíte se obávat pořízení párečku. Pokud jim totiž nevybuduje speciální budku na uhnízdění, mláďata mít nebudou.

Samečci jsou více učenliví a kontaktní. Pokud tedy chcete naučit vašeho papouška mluvit, pořiďte si samečka, hodně se mu věnujte a mluvte na něj. Samce lze rozeznat od samičky podle barvy ozobí – jednoduše si to zapamatujete, protože samečci mají ozobí modré a samičky světlé, bílé s nádechem hnědé či růžové.

Potřeby andulek

Andulka

Andulka potřebuje dostatek zábavy, ráda prozkoumává okolí, létá a komunikuje s ostatními. Proto pořiďte prostornou klec s různými bidýlky a houpačkami, nebo ji nechávejte každý den prolétnout po bytě. Můžete si uvnitř obýváku zřídit třeba i uměle vytvořený strom, kam si andulka ráda zaletí. Lze k tomu využít různé větve či kmeny, postačí i vhodná pokojová rostlina.

Klec by měla být umístěna na klidném místě, kde není průvan. Ten totiž andulky nemají rády. Klec dále vybavte napáječkou a krmítkem. Jako potrava andulkám poslouží zrní, vhodné je proso, oves, slunečnice a len. Rády si pochutnají na různém ovoci i zelenině, nepohrnou ani listy rostlin, například pampeliškou nebo jitrocelem. Nezapomeňte pak ani na sépiovou kost, díky které andulka získá potřebné minerály a navíc si obrousí zobáček.

O zábavu postaráno

Andulka

S andulkami je opravdu legrace. Můžete si všimnout, jak je zvědavá a šťastná, když ji necháváte prolétávat vaším domovem. Pokud dáte na stůl misku s vodou, je dost možné, že se andulka přiletí nejen napojit, ale dokonce i vykoupat, což je náramná podívaná.

Krom toho, že se papoušci učí lidské řeči, napodobují i různé zvuky, které doma slyší. Není pak náhoda, že slyšíte zvuk telefonu, i když vám nikdo nevolá. To zvoní vaše andulka. Stejně tak snadno přivolá vašeho psa písknutím nebo se naučí, jak zní vrzání dveří. Občas to pak vypadá, že si z vás papoušek dokonce utahuje.


Zobrazit diskuzi ke článku