Chlupáči, 28. 11. 2022

Foto: Shutterstock

Anglický setr, pes považován za nejkrásnějšího loveckého psa, vás zaujme nejen svým zevnějškem, ale i povahou. Jaký je tenhle roztomilý chlupáč?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Chytrá hlavička

Anglický setr

Tento chlupáč je od přírody velice chytrý a vynalézavý. Jeho inteligence se projevuje již při výcviku štěněte, které rychle chápe, co po něm žádáte. Ačkoliv je anglický setr dobře cvičitelný a ovladatelný, není radno podceňovat jeho výchovu. Stejně dobře jako správné povely a chování se totiž učí i nekalosti a zlozvyky. Nemusíte se však obávat – pokud se mu budete dostatečně věnovat, rád bude plnit, co vám na očích uvidí. Hlavní pro něj totiž je, aby nebyla nuda. Pokud je tedy výcvik zábavný, bude vám vděčný. Anglický setr totiž nicnedělání nesnáší a potřebuje nějakou akci.

Milý společník

Anglický setr

Možná si říkáte, že lovecký pes nikdy nebude dobrým rodinným mazlíkem. Opak je ale pravdou – anglický setr je velice přátelský hafan, který miluje všechny členy rodiny, děti jakbysmet. Rád si s nimi hraje a jak už bylo zmíněno výše, ocení zábavu a pozornost. Umí s nimi divoce skotačit, zároveň ví, kdy má být něžný a jemný. S jinými domácími mazlíčky záleží na socializaci a přístupu, vždy musíme brát v potaz, že se přeci jen jedná o loveckého psa.

Anglický setr je velice přizpůsobivý chlupáč, který si užívá lidskou společnost, zároveň se spokojí se svým místem venku či v domě. Ochotně vždy čeká na příležitost k nějaké akci a zábavě. Rád vás doprovodí na delších procházkách, výletech přírodou a uplatní se i v nějakém tom sportu. Můžete s ním vyzkoušet například agility.

Lovec i hlídač

Anglický setr

Jeho velkou vášní je přirozeně lov. Na to bychom měli myslet při zmíněných procházkách přírodou, kdy nám může hafan z nenadání utéct za zvěří. Anglický setr je výborným pomocníkem myslivců, je ovladatelný a poslušný.

Ačkoliv není k cizím lidem agresivní, váš majetek s ochotou ochrání. Poslouží ale spíš jako jakýsi živý alarm, jelikož na nevítané hosty upozorní štěkotem. Nebude se však snažit je sám zastavit.

Autorský článek

Vice info: American Kennel Club; Esther Verhoef – Verhallen: Velká encyklopedie psů; vydavatelství Rebo; rok vydání: 2002; ISBN: 8072340727

Štítky: psí plemena

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock