Australský teriér je hravý pes, který si rozumí s dětmi

Chlupáči, 22. 1. 2021

Foto: Shutterstock

Na první pohled se podobá jorkšírskému teriérovi, ve skutečnosti se jedná o psa s odlišným vzhledem i povahou. V čem je australský teriér jedinečný?

Teriér „tak akorát“

Australský teriér

Teriéří povahu si asi umí každý představit – temperamentní a hyperaktivní pes s touhou po akci a lovu, s dávkou odhodlání, odvahy a ostrosti. Australský teriér v sobě sice tyto rysy zčásti také má, ale v jakési harmoničtější míře. Jedná se o klidnějšího psa, kterému není pohyb cizí, ale zároveň není neúměrně neposedný a neposlušný.

Australský teriér má oproti svým kolegům o poznání vyrovnanější povahu a jeho výchova není nijak zvlášť náročná. Rád dělá radost pánovi, plní úkoly a učí se nové povely, umí být ale také tvrdohlavý, a tak je při jeho vedení dávka trpělivosti samozřejmostí. Nerad pracuje pod tlakem, a tak jsou tresty a tvrdý dril zcestné.

Kompaktní rodinný pes

Australský teriér

Australský teriér je drobný psík, což však neznamená, že je křehký a slabý. Naopak má svalnaté tělo a pevné nohy, váží kolem 6 kilogramů. Díky tomu je z něj nejen ideální psík i do menšího bytu a hlídač na zahrádku, tak i právoplatný člen rodiny, který bude rád dělat všem členům společnost při dlouhých procházkách, výletech nebo nějakém sportování. Užívá si čas strávený se svou rodinou, a tak bude rád za vaši přítomnost, a to jak uvnitř, tak i venku. Jakožto čistě venkovní pes bez kontaktu s lidmi by strádal.

S dětmi vychází velice dobře, užívá si společné hry a skotačení, naopak s jinými zvířaty nemusí být soužití zcela bezproblémové – tento teriér je tak trochu provokatér, rád ukazuje, kdo je pánem a drobné zvířectvo má tendenci honit.

Hravý a inteligentní

Australský teriér

Pokud hledáte chlupáče, se kterým se nebudete nudit, který má vždy chuť něco podniknout, ale zároveň umí i odpočívat, je australský teriér ideální volbou. S tímto malým neposedou si užijete mnoho legrace, a přitom nebudete mít pocit, že vám „skáče po hlavě“, a to hlavně díky jeho vyrovnané povaze a vysoké inteligenci, díky čemuž z něj snadno vychováte vzorného společníka.

Australský teriér miluje pohyb a hry, a to hlavně s míčkem, a tak může být aportování jeho velkou zálibou. Realizovat se může i v psích sportech, například v agility, flyballu nebo dogdancingu, své lovecké touhy zúročí i v coursingu.


Zobrazit diskuzi ke článku