Azavak je elegán s trochu koplikovanou povahou

Chlupáči, 13. 4. 2021

Foto: Shutterstock

Pes okouzlujícího vzezření s poněkud komplikovanou povahou. Azavak je nádherný chrt, který umí být poslušný i svéhlavý, odvážný i plachý, přítulný i nezávislý. Skrývá v sobě trochu přirozené divokosti a celkově z něj vyzařuje velice zvláštní energie. Pojďme se na něj podívat zblízka!

Psí elegán

Azavak

Azavak vás ihned okouzlí svými křivkami. Má dlouhatánské nohy, úzký pas a hluboký hrudník. Vzhledem ke své výšce, kdy dorůstá až do 74 centimetrů, je velice lehký – váží maximálně 25 kilogramů. Na první pohled se může zdát, že je tento pes podvyživený, ale ve skutečnosti jsou štíhlost a lehkost jeho typickými znaky. Přeci jen se jedná o chrta. Impozantní dojem dotváří ladné pohyby a bdělý výraz.

Vášnivý lovec

Azavak

I když lze azavaka považovat za jakéhosi psího modela, rozhodně se nejedná o lenocha, který by se nechal obskakovat. Naopak je tento chrt velice aktivní a potřebuje mnoho pohybu. Rád chodí na dlouhé procházky, ještě raději běhá a jeho největší vášní je pronásledování kořisti. Má totiž silný lovecký pud, na což je třeba myslet při procházkách nejen přírodou, ale i městem. Je nutné mít jej vždy pod kontrolou nebo na vodítku. Jelikož se jedná o zdatného běžce, který sprintuje podobně jako gepard, může své schopnosti zúročit například v coursingu, kde ukojí i svou vášeň pro lov.

Samostatný a nezávislý

Azavak

Navenek působí azavak nepřístupným až divokým dojmem. Ve skutečnosti se opravdu jedná o hafana, který není klasickým domácím mazlíčkem a v různých situacích může reagovat podle vlastního uvážení. V neznámém prostředí je plachý a přitom pozorný, má potřebu mít vše pod kontrolou a rozhodovat se v daném okamžiku.

K cizím lidem je nedůvěřivý, avšak svoji rodinu miluje a chrání. Nejedná se ale o psa, který by byl nějak úlisný. Azavak má svoji důstojnost a lásku dává najevo po svém. Drobné zvířectvo má sklony pronásledovat, se psy vychází dobře, avšak záleží na jejich chování. Přílišnou dominanci a provokování si nenechá tento chrtí elegán líbit.

Jeho samostatnost je znát i při výchově a výcviku. Jedná se sice o velice inteligentního psa, který rychle chápe dané povely, ovšem musí mít náladu je i plnit. Potřebuje pozitivní motivaci, laskavý přístup, trpělivost a pochopení, s odměnami půjde všechno snáz. Tresty ani dril rozhodně není nic pro něj.


Zobrazit diskuzi ke článku