Chlupáči, 4. 2. 2023

Foto: Shutterstock

Hledáte kočičího kamaráda, který bude vaším věrným společníkem za všech okolností? Barmská kočka může být tou správnou volbou! Pojďme se podívat, jaká tato šelma je!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Miluje společnost

Barmská kočka

Lísání, mazlení, hraní i polehávání, to je její! Barmská kočka si zkrátka užívá veškeré aktivity se svým pánem a nesmí u ničeho chybět. Ráda je součástí rodinného dění a vyžaduje náležitou pozornost. Kromě takovéto „vtíravosti“ se však nemusíte obávat jiných obtěžujících projevů – mňouká jemně a zřídka.

Jelikož se jedná o ryze společenského tvora, nesnáší dobře samotu, a tak bude jako jedináček celé hodiny bez povšimnutí strádat. Pokud nemáte prostor a čas se dostatečně barmské kočičce věnovat, pořiďte jí zvířecího kamaráda. Kromě mazlíčků dobře vychází i s dětmi, jelikož je trpělivá a klidná. Je přátelská i k návštěvám a správné rušno v přeplněné domácnosti jí vůbec nevadí. Je to zkrátka ideální rodinný mazlík.

Zvědavá uličnice

Barmská kočka

Barmská kočka musí být u všeho – jakékoliv šustnutí nesmí nechat bez povšimnutí. I proto vám bude tato roztomilá šelmička stále v patách. Ráda zkoumá okolí, a tak jí bezpečným venkovním výběhem uděláte jistě velkou radost. Pozor však na díry v plotě či jiné skuliny, kterými se tato hbitá šelma protáhne v nestřeženém okamžiku. Její touha po průzkumu je natolik silná, že nevěnuje pozornost nebezpečí, které na ni může venku číhat. Proto si dejte na zajištění výběhu opravdu záležet.

Její chytrou hlavičku je třeba zaměstnat různými aktivitami, například hrou či lehkým výcvikem, ke kterému je většinou svolná a umí se chovat podobně jako pes. Lze ji naučit například i aportování. V dlouhých chvílích ji jistě zabaví nějaký ten hlavolam, nezapomeňte domácnost vybavit i prolézačkami a škrabadly, jelikož si barmská kočka může vybíjet frustraci z odloučení na nábytku, zatímco jste v práci.

Nejednotný vzhled

Barmská kočka

Plemeno barmské kočky se rozděluje na dvě větve – na evropskou a americkou. Každá se přitom vyznačuje poněkud odlišným vzhledem, kdy evropská barmská kočka působí orientálnějším dojmem, její křivky jsou spíše ostré a hranaté, kdežto americká má zaoblenější tvary, kulatější hlavu a plné líce. Co mají společné, je hebká lesklá srst, která nevyžaduje příliš mnoho péče, a jantarově či zlatě zářivá uhrančivá kukadla, která si zkrátka musíte zamilovat!

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock