Chlupáči, 19. 2. 2024

Foto: Anastasiia Cherniavskaia / Shutterstock

Rychlý a odolný, přesto klidný a přátelský pes, to je barzoj neboli ruský chrt. Jak jeho pojmenování nasvědčuje, pochází z Ruska, kde byl vyšlechtěn k loveckému využití. Jaké jsou jeho silné povahové rysy?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Přemýšlivý filosof

Barzoj

S tímto plemenem se pojí mnoho zažitých frází. Říká se, že barzoj je pes aristokrat, tedy šlechetný, vznešený a elegantní pes, což je při pohledu na jeho ladný pohyb více než jasné. O barzoji však panují i pověry, že se jedná o velice hloupého a ne příliš bystrého chlupáče, což není pravda. Barzoj je naopak velice inteligentní tvor, který se řídí vlastními úsudky a při lovu se musí spoléhat sám na sebe a přemýšlet, jak kořist dostihnout nejefektivněji.

Nejedná se o psa, který vás bude poslouchat za všech okolností bez zaváhání. Barzoj si totiž své počínání nejprve promyslí a sám uzná za vhodné, jestli se mu uposlechnutí vyplatí. Povahou se proto občas podobá domácí kočkovité šelmě. Běžné povely a poslušnost však zvládá bez problémů,“ popisuje pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.

Citlivá duše

Barzoj

Pokud chcete s barzojem pracovat, půjde to pouze za využití laskavého přístupu a pozitivní motivace. I když se jedná o velkého psa s osobností, je citlivý vůči ráznému zacházení. Nesnese nátlak, dril a tresty. Proto při výcviku sáhněte po pamlscích a hračkách, vděčný bude i za pohlazení a vlídná slova,“ radí psí trenérka.

Barzoj je velice přátelský ke všem členům rodiny, a to nejen dvounohým. Hodí se k dětem, ke kterým se chová velice opatrně. K člověku si tento chlupáč umí vytvořit silné pouto, potřebuje však jeho pozornost a náklonnost.

Bleskový lovec

Barzoj

Jelikož byl ruský chrt vyšlechtěn zejména pro štvaní a lov zvěře, tyto pudy si s sebou nese po generacích dál.

Lovecký pud má barzoj opravdu velice silný, zajíce nebo srnu uvidí na míle daleko, jelikož má velice dobře vyvinutý zrak, a často bez váhání vyrazí vpřed. S tím je potřeba počítat, pokud si barzoje pořídíte jako parťáka na procházky po malebném okolí,“ varuje Lucie Šámalová.

Mazel i sportovec

Barzoj

I když se zdá, že tento vytrvalý, rychlý pes s vlohami pro lov a dlouhý běh potřebuje každý den mnoho pohybu, není tomu tak. Barzoj dokáže ležet dlouhé hodiny na gauči a sledovat s vámi televizní pořady, rád si ustele u krbu a bude odpočívat celý večer nebo pospávat v pelechu během dne. Zkrátka pokud není důvod se za něčím hnát, je barzoj klidným společníkem, který má rád lidský kontakt a mazlení.

Na druhou stranu nepohrdne ani fyzickým vybitím, které taktéž potřebuje. Ideální je se s barzojem věnovat coursingu nebo jiným závodům, kde tento chrt uplatní svou rychlost a vytrvalost společně se smyslem pro efektivní štvaní kořisti. Zvláště coursing si barzoj rychle oblíbí, jelikož je ve svém živlu. Tento chlupáč bude i věrným doprovodem na nejrůznějších túrách a procházkách, při běhu nebo jízdě na kole,“ uzavírá odbornice.

Autorský článek

Lucie Šámalová je psí trenérka a odbornice na psí chování

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock