Basenji má kočičí povahu a umí jódlovat

Chlupáči, 8. 2. 2021

Foto: Shutterstock

Inteligentní výraz, nezbedný kukuč a charakteristické „štěkání“ – to je basenji. Jedná se o jedno z nejstarších plemen, které pochází z Afriky. Jaký tedy basenji vlastně je?

Pes kočičí

Basenji

Basenji mají vskutku zajímavou povahu. Často se říká, že se v leckterých ohledech chovají jako kočky. Může jít například o náladovost a nezávislost, ale také k tomu vybízí jejich čistotnost. Je u nich totiž běžné, že se čistí jazykem právě jako kočkovité šelmy. Díky tomu je péče o jejich srst snadnější, dá se říct, že je téměř bezúdržbová.

Dalším podobným rysem je i potřeba mít přehled o tom, co se děje v okolí, a to nejlépe z výšky. Co se týče výcviku, nečekejte od basenjiho příliš velkou poslušnost. Není to z důvodu, že není chytrý, spíš naopak. Sám určuje, jestli se vyplatí uposlechnout, či nikoli.

Jódlování

Basenji

O plemeni basenji se říká, že neumí štěkat a namísto toho jódluje. Tento bystrý chlupáč sice štěknout dokáže, avšak zvuky, které vydává nejčastěji, opravdu připomínají jódlování. Je to jakési vytí v různých tónech i frekvencích, které se mění. Je to neobvyklé a zároveň roztomilé.

Teplo a sucho, prosím!

Basenji

Basenji a sychravé počasí, to nejde dohromady. Tito teplomilní mazlíci zbožňují léto, rádi se vyhřívají na sluníčku nebo leží u krbu. Zavrtat se do deky a proležet s páníčkem chladné večery, to je jeho, ale vzít basenjiho na procházku v dešti může být nelehký oříšek. Podobná situace může nastat i u domácího koupání, jež naštěstí není potřeba často, jelikož se jedná o čistotné plemeno s krátkou přiléhavou srstí, na které neulpívá mnoho nečistot a zároveň z ní nebývá cítit typický psí pach.

S ohledem na krátkou srst a nesnášenlivost zimy není vhodné basenjiho chovat venku bez celodenního přístupu do domu. V chladné boudě nebo kotci by trpěl.

Bystrý sportovec i domácí povaleč

Basenji

Toto plemeno je velice přizpůsobivé, co se aktivit týče. Dá se říci, že basenji dělá rád to, co dělá jeho pán. Pokud tedy rádi sledujete televizi z pohodlí gauče nebo zrovna marodíte, basenji si rád lehne za vámi a bude vám dělat hřejivou společnost. Naopak na výletech nebo při sportu umí být tento pes velice aktivní. Pohyb jej baví, a tak není nic lepšího, než se po siestě zvednout a jít společně běhat, trénovat agility nebo třeba coursing. Basenji jsou rychlí a bystří lovci.

Aby se basenji nenudil, měli bychom mu doma věnovat dostatek pozornosti, dopřát mu různé hlavolamy a hry, nebo společné procházky při sluníčku.


Zobrazit diskuzi ke článku