Chlupáči, 2. 10. 2023

Foto: JaklZdenek / Shutterstock

Kdo by doma nechtěl zvířátko, co vypadá jako pradávný ještěr? Bazilišek zelený je společně s leguánem velice oblíbeným domácím mazlíčkem, který dodá každému obydlí tu správnou exotickou atmosféru. Jaký tento ještěr je?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Libuje si v pohybu

Bazilišek zelený

Bazilišek zelený je velice zdatný sportovec, který umí nejen rychle běhat, ale i plavat a šplhat po stromech. V běhu opravdu vyniká, dokáže vyvinout rychlost až kolem deseti kilometrů v hodině. Jeho dlouhý ocas mu napomáhá k neuvěřitelným kouskům, jako je běh po zadních nohou. Právě díky ocasu a dlouhým prstům udrží rovnováhu ve vzpřímené poloze, dokonce takto dokáže popoběhnout i po vodní hladině. Díky této neobvyklé schopnosti je bazilišek často nazývaný i jako Ježíšova ještěrka.

Krasavec od pohledu

Bazilišek zelený

Sledovat baziliška zeleného je opravdový zážitek. Tento ještěr, který dorůstá do délky až 80 centimetrů, se pyšní krásným zbarvením těla i očí, které kdekoho uhranou. Na zádech i hlavě má bazilišek zvláštní hřeben, který umocňuje bájné vzezření podobající se dinosaurům či drakům.

Dalším neobvyklým znakem jsou i velice dlouhé prsty, které baziliškovi dodávají nevídanou šikovnost na nejrůznějších površích, na větvích stromů i na kluzkých kamenech.

Aktivní je hlavně ve dne

Bazilišek zelený

Na rozdíl od jiných terarijních zvířat je bazilišek zelený denním tvorem, který se na noc ubírá ke spánku. Díky tomu je ideálním mazlíkem, jehož obydlí můžete mít s klidem umístěné i v ložnici, jelikož vás v noci nebude rušit žádné šramocení. Terárium by mělo být dostatečně veliké, aby v něm bylo místo nejen pro ještěra, ale i prostory k úkrytu a lezení, tedy větve, kůru a prolézačky. Jak již bylo řečeno, bazilišek je dobrým plavcem a vodu má rád, a tak by v jeho teráriu neměla chybět ani miska s vodou nebo jezírko v tzv. akvateráriu.

Citlivý a společenský

Bazilišek zelený

I když na první pohled může bazilišek působit strašidelným dojmem, ve skutečnosti se jedná o poněkud citlivou dušičku, která těžko snáší stres. Proto bychom s tímto ještěrem měli zacházet opatrně a zbytečně mu nepůsobit nepříjemné situace.

Jelikož je bazilišek zelený velice společenský tvor, potřebuje přítomnost svého druhu. Z tohoto důvodu je proto ideální chovat baziliščí páreček, nebo jednoho samce s více samicemi. Pokud bychom dali do jednoho terária více samců, mohli by si navzájem ublížit.

Bazilišek zelený se dožívá téměř stejného věku jako mnozí pejsci, a tak je jeho chov záležitostí na několik let. Proto si pořízení tohoto zvláštního tvorečka náležitě promyslete.

Autorský článek / Ondřej Hes: Baziliškové – Abeceda teraristy; vydalo nakladatelství Robimaus; rok vydání: 2013; ISBN: 978-80-87293-31-7

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock