Chlupáči, 7. 12. 2023

Foto: Glikiri / Shutterstock

Na první pohled mírumilovné stvoření připomínající nevinné jehňátko. Ve skutečnosti ale bedlington teriér není úplný svatoušek. Pojďme se podívat na jeho vlastnosti ze všech stran!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Lovec a plavec

Bedlington teriér

I když se může zdát, že je tento psík s kudrlinkami domácí povaleč, co by neublížil mouše, teriéra v sobě nezapře. Bedlington je houževnatý pes s všestrannými schopnostmi, umí být vášnivým lovcem se silnými loveckými pudy a aktivním temperamentním rošťákem, který se s obrovskou chutí vrhne do vody, kde vám předvede své obdivuhodné plavecké dovednosti. Kromě procházek k rybníkům a jezerům uděláte tomuto chlupáči radost i nějakým sportem. Díky své hbitosti a bystrosti vyniká například v agility.

Chytrý a tvrdohlavý

Bedlington teriér

Bedlington teriér je velice inteligentní psí plemeno, kterému nedělá problém rychle pochopit, co se po něm žádá. Jedná se o bystrého chlupáče, který si však umí postavit hlavu a náležitě si rozmyslí, zda onen povel provede a poslechne. Umí být umanutý a často „nevidí a neslyší“, což platí zejména ve venkovním prostředí při procházkách. Doma je z něj naopak milý společník, který je pozorný a přítulný. Tyto dvě strany mince se mohou vzájemně bít zejména co se výcviku týče. K tomuto chlupáči je potřeba přistupovat s dávkou trpělivosti a pochopení, nutná je důslednost, ale i laskavost. Jedná se o psíka vhodného pro zkušenější chovatele.

Jako beránek

Bedlington teriér

Jak již bylo řečeno, obklopen svojí rodinou v pohodlí domova je bedlingtonský teriér milým společníkem. Dobře vychází i s dětmi, pokud jsou oboustranně nastavená pravidla, stejně tak i s jinými domácími mazlíčky – nutná je však včasná socializace. V opačném případě může tento teriér považovat drobné zvířectvo za kořist. Tento chlupáč si často vytvoří silné pouto s jedním členem rodiny a je velice pozorným a přítulným psíkem.

Označení beránka se však k bedlingtonovi nepojí skrz jeho povahu, která v sobě skýtá i stinné stránky, ale hlavně kvůli jeho vzhledu. Jeho kudrnatá srst připomíná jehněčí rouno, jemná postava s úzkým pasem působí něžně a elegantně. Chlouba v podobě jedinečného kožíšku s sebou nese krom obdivu z okolí i jistou péči. Kudrnatou srst je potřeba pravidelně kartáčovat, a to ideálně každý den. Samozřejmostí je i časté trimování, které zbaví pejska staré srsti, jelikož přirozeně nelíná.

Autorský článek

Další info: Esther Verhoef – Verhallen: Velká encyklopedie psů; vydavatelství Rebo; rok vydání: 2002; ISBN: 8072340727; American Kennel Club

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock