Bedlington teriér připomíná vzhledem beránka, ale umí být i tvrdohlavý

Chlupáči, 20. 11. 2020

Foto: Shutterstock

Na první pohled mírumilovné stvoření připomínající nevinné jehňátko. Ve skutečnosti ale bedlington teriér není úplný svatoušek. Pojďme se podívat na jeho vlastnosti ze všech stran!

Lovec a plavec

Bedlington teriér

I když se může zdát, že je tento psík s kudrlinkami domácí povaleč, co by neublížil mouše, teriéra v sobě nezapře. Bedlington je houževnatý pes s všestrannými schopnostmi, umí být vášnivým lovcem se silnými loveckými pudy a aktivním temperamentním rošťákem, který se s obrovskou chutí vrhne do vody, kde vám předvede své obdivuhodné plavecké dovednosti. Kromě procházek k rybníkům a jezerům uděláte tomuto chlupáči radost i nějakým sportem. Díky své hbitosti a bystrosti vyniká například v agility.

Chytrý a tvrdohlavý

Bedlington teriér

Bedlington teriér je velice inteligentní psí plemeno, kterému nedělá problém rychle pochopit, co se po něm žádá. Jedná se o bystrého chlupáče, který si však umí postavit hlavu a náležitě si rozmyslí, zda onen povel provede a poslechne. Umí být umanutý a často „nevidí a neslyší“, což platí zejména ve venkovním prostředí při procházkách. Doma je z něj naopak milý společník, který je pozorný a přítulný. Tyto dvě strany mince se mohou vzájemně bít zejména co se výcviku týče. K tomuto chlupáči je potřeba přistupovat s dávkou trpělivosti a pochopení, nutná je důslednost, ale i laskavost. Jedná se o psíka vhodného pro zkušenější chovatele.

Jako beránek

Bedlington teriér

Jak již bylo řečeno, obklopen svojí rodinou v pohodlí domova je bedlingtonský teriér milým společníkem. Dobře vychází i s dětmi, pokud jsou oboustranně nastavená pravidla, stejně tak i s jinými domácími mazlíčky – nutná je však včasná socializace. V opačném případě může tento teriér považovat drobné zvířectvo za kořist. Tento chlupáč si často vytvoří silné pouto s jedním členem rodiny a je velice pozorným a přítulným psíkem.

Označení beránka se však k bedlingtonovi nepojí skrz jeho povahu, která v sobě skýtá i stinné stránky, ale hlavně kvůli jeho vzhledu. Jeho kudrnatá srst připomíná jehněčí rouno, jemná postava s úzkým pasem působí něžně a elegantně. Chlouba v podobě jedinečného kožíšku s sebou nese krom obdivu z okolí i jistou péči. Kudrnatou srst je potřeba pravidelně kartáčovat, a to ideálně každý den. Samozřejmostí je i časté trimování, které zbaví pejska staré srsti, jelikož přirozeně nelíná.


Zobrazit diskuzi ke článku