Chlupáči, 10. 8. 2023

Foto: Irina Malikova / Shutterstock

Pejsek s originálním vzhledem, ale také velmi společenskou povahu, který svého pána miluje nade vše. Ke komu se hodí belgický grifonek a co je dobré o tomto psím plemeni vědět, pokud uvažujete o jeho pořízení?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Grifonci nejsou sice v České republice zatím tak rozšíření jako jiná plemena psů, ale i tady už můžete tohoto nepřehlédnutelného psíka potkat na ulici.

Pozor na nudu

Belgický grifonek

Řada lidí má tendenci grifonka kvůli jeho malému vzrůstu a roztomilému čumáčku zařadit mezi gaučové povaleče. „To byste je ale podcenili,“ říká pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová. „Grifonci sice nejsou žádní velcí sportovci, co vyžadují denně hodiny intenzivního pohybu, ale i oni potřebují alespoň jednu delší procházku denně, aby vybili přebytečnou energii.“

Navíc grifonci potřebují také zaměstnat hlavu. „Jsou to chytří psíci, a když se nudí, psychicky trpí a mohou mít i destruktivní sklony. Nebudou spokojení, pokud budou muset celý den proležet na gauči, je třeba se jim náležitě věnovat, dopřát jim alespoň základní výcvik a vymýšlet pro ně zábavu,“ doplňuje psí trenérka.

Jak říká, výcvik je s grifonky snadný, co se zvládnutí a pochopení povelů týče. Občas ale budete muset být trpěliví, grifonek si umí i postavit hlavu. Přesto se dokáže naučit i složitější triky, které pak rád předvádí.

Společenský závislák

Belgický grifonek

Bruselský grifonek patří mezi společenská psí plemena, a tak tráví nejraději čas se svou lidskou rodinou. To ovšem může mít i stinnou stránku.

Grifonci si umí vypěstovat i velmi silnou závislost na svém pánovi. Tuto vlastnost sice oceníte například při venčení, kdy se nemusíte na každém kroku bát, že vám pes zničehonic zmizí z dohledu, ovšem vztah mezi grifonkem a jeho majitelem často sklouzne k silné závislosti. O samotě trpí, často nezvládá odchody svého pána z domu, projevuje se u něho separační úzkost. Je třeba s tím počítat a na tuto vlastnost grifonků pamatovat při výcviku,“ nabádá Lucie Šámalová.

Nejvhodnější tedy grifonek bude pro lidi, kteří tráví co nejvíce času doma nebo mají možnost brát si s sebou pejska do práce. Hodí se i pro aktivní seniory.

Psík do města

Belgický grifonek

Belgický grifonek je ideálním městským psíkem. Je typickým psem do bytu, k celoročnímu pobytu na zahradě se určitě nehodí. Kromě toho, že by mimo dům svých majitelů trpěl, nemá k delšímu pobývání venku uzpůsobenou srst. Péče o tohoto psíka není náročná, srst stačí několikrát za měsíc pročesat a jednou za čas trimovat.

Výhodou grifonka bezesporu je, že při pravidelné péči o srst nelíná tolik jako jiná psí plemena. Právě tuto vlastnost při společném soužití v bytě jistě oceníte.

Zdroj: Martin Říha: Plemena psů; nakladatelství Rubico; rok vydání: 2009; ISBN: 9788073461058 / Lucie Šámalová je odbornice na psí chování a psí trenérka

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock