Chlupáči, 6. 9. 2023

Foto: Marry Kolesnik

Vypadá jako vesnická směska, ale ve skutečnosti se jedná o varietu důstojného belgického ovčáka, který si pro svou jedinečnost zaslouží náležitou pozornost. Pojďme se na tohoto zajímavého chlupáče podívat zblízka!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Inteligentní pracant

Laekenois

Pokud hledáte hafana, který je rád zapojený do nějaké práce nebo aktivity, je laekenois dobrá volba.

Belgičtí ovčáci jsou velice pracovití a energičtí psi, co rozhodně nepatří mezi lenochy a gaučové povaleče. Jsou velice inteligentní a potřebují zaměstnat svou chytrou hlavičku. S radostí se budou učit a trénovat povely, a tak jsou ideální pro služební nebo sportovní využití,“ říká psí trenérka Lucie Šámalová.

Nepatří však podle ní do rukou pejskařů začátečníků – jedná se o sebevědomé chlupáče, kteří potřebují pevné vedení s nastolenými pravidly, zároveň však vyžadují pochopení a laskavý přístup.

Sebevědomý hlídač

Laekenois

Jelikož je belgický ovčák laekenois velice ostražitým psem, je mu střežení objektů a obrana rodiny vlastní. Proto je z něj ideální adept na hlídače, který jen tak nějakého vetřelce nepustí za brány vašeho obydlí. K cizím lidem není agresivní, ale v případě potřeby neváhá zakročit.

„Jeho sebevědomí se projevuje, i co se týče vztahu s ostatními zvířaty, se kterými nemusí vycházet dobře. Záleží však na povaze daného jedince, obrovskou roli pak hraje socializace, kterou se nevyplatí podceňovat. Z dobře socializovaného štěněte vyroste vyrovnaný dospělý chlupáč,“ popisuje odbornice na psí chování.

Vášnivý sportovec

Laekenois

Co laekenois miluje, je pohyb. Jedná se totiž o psa s pořádnou dávkou energie a chutí neustále něco dělat, a tak bude vděčný za každou příležitost k fyzické i psychické námaze. Rád vás doprovodí na delší procházce, túře či výletě přírodou, s velkým nadšením s vámi vyrazí na kolo, koloběžku nebo inline brusle, s ochotou pak bude pobíhat i po zahradě a hlídat u plotu,“ dodává Lucie Šámalová. Jak dodává, samotný pobyt na zahradě jej však rozhodně neuspokojí a nemůže být jedinou aktivitou tohoto energického hafana.

I když je hlídání jeho přirozeným pudem, nebude šťastný jako osamocený strážce – potřebuje lidskou pozornost a možnost různorodě pracovat. Proto se hodí na mnoho psích sportů a kynologických aktivit. Vynikat bude v poslušnosti a obranách, radost mu udělá i překonávání překážek v rámci agility.

Odolný a jedinečný

Laekenois

Srst tohoto ovčáka je nejspíš to první, čeho si na něm na první pohled všimnete. Je totiž hrubá, zvlněná a působí zacuchaným dojmem. Tento neupravený vzhled dělá laekenoise jedinečným hafanem, který vyžaduje i jedinečnou péči. Jeho kožíšek je totiž nutné pročesávat řídkým hřebenem, alespoň jednou za půl roku trimovat, a není vhodné jeho neobyčejnou srst zkracovat stříháním.

Zdroj: Martin Říha: Plemena psů; nakladatelství Rubico; rok vydání: 2009; ISBN: 9788073461058 / Lucie Šámalová je odbornice na psí chování a psí trenérka

Autor článku: Aneta Hladíková