Bernardýn skrývá ve velkém těle citlivou duši

Chlupáči, 17. 8. 2020

Foto: Shutterstock

Velkého hafana s malým soudkem rumu na krku zná snad každý. Ano, řeč je o bernardýnovi. Čím se tento známý hrdina – někdejší záchranář z hor – vyznačuje? A je vhodný i do města?

Dobrák od kosti

Pokud hledáte psa, který je opravdový kliďas, může být bernardýn ideálním adeptem! Tohoto velkého chlupáče téměř nic nerozhodí, vyznačuje je rozvážností, pohodovou povahou a je velice přátelský ke všemu živému. Rozhodně není v jeho zájmu vyvolávat konflikty nebo provokovat. Naopak se tento něžný obr snaží vše urovnat a uklidnit. Díky své úžasné povaze dobře vychází jak s jinými domácími mazlíčky, tak i s dětmi, ke kterým je neobyčejně jemný a opatrný. Stále se však jedná o mohutného psa, a tak je potřeba dítko s chlupáčem hlídat a vést je k oboustranné úctě, bezpečí a spokojenosti.

I přes klidnou povahu si s bernardýnem můžete užít mnoho zábavy a společných aktivit. Nejedná se totiž o žádného lenocha! Tento hafan si s vámi rád vyrazí na výlet, procházku či túru, s radostí bude dovádět i na zahradě. Pozor však na teplé letní dny – tento chlupáč preferuje chladnější podnebí, a tak potřebuje odpočívat ve stínu s přístupem k pitné vodě.

Citlivá duše ve velkém těle

Ačkoliv bernardýn na první pohled působí jako pořádný tvrďák (může vážit až 90 kilogramů), opak je pravdou. Jeho velikost může svádět nezkušené pejskaře k tvrdému tréninku, což by mohl být kámen úrazu. Tento mohutný chlupáč totiž potřebuje pravý opak – citlivé zacházení s dostatkem lásky a trpělivosti. Špatně snáší tresty, křik a dril. Laskavým přístupem u něj uspějete mnohem více, zvláště pak, pokud budete mít po kapsách nějaké dobroty za odměnu.

Záchranář i obranář

Jak již bylo zmíněno, bernardýn je navzdory ke své velikosti kupodivu velice citlivým stvořením. To ovlivňuje i jeho vnímání konfliktů. Kromě tvrdého výcviku totiž špatně snáší i konflikty mezi lidmi, nemá rád hádky a potyčky. V případě, kdy z jedné strany vycítí zlé úmysly, neváhá jednat. Stává se tak obranářem, který chrání svou rodinu, kterou tolik miluje. Je tedy ideálním hlídačem k domečku se zahrádkou.


Zobrazit diskuzi ke článku