Chlupáči, 15. 8. 2023

Foto: Anna Krivitskaya / Shutterstock

Na první pohled vypadá bloodhound jako nepřístupný obr, ve skutečnosti se jedná o dobráckého hafana, kterého jen tak něco nerozhází. Čím vším dokáže tento pes překvapit?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Bloodhound je lovecký pes s naprosto nepřekonatelným čichem, díky kterému si jej hýčkají především myslivci. Ovšem stále častěji jej můžete potkat i jako aktivního společníka do rodiny.

Krvelačný lovec?

Bloodhound

Dalo by se skoro říci, že bloodhound už děsí svým jménem (blood znamená v angličtině krev, hound pes). Ale to nemá s jeho povahou nic společného! Název tohoto psího plemene odkazuje na čistokrevnost, nikoli krvelačné sklony.

Bloodhoundi jsou až překvapivě klidní a vyrovnaní psi. Málokdy vyvolávají spory, pokud jsou součástí smečky více psů, nemají tendence být dominantní,“ popisuje psí trenérka Lucie Šámalová.

Ačkoli jsou to lovci tělem a duší, pokud jsou zvyklí žít v domácnosti s ostatními zvířaty, nemusíte se obávat o jejich život. „Při venčení se ovšem jejich lovecké sklony projeví naplno, a pokud chytnou stopu, je velmi těžké je přivolat zpět. Je proto důležité mít psa neustále pod kontrolou,“ upozorňuje Lucie Šámalová.

Co se samotného výcviku týče, je podle psí trenérky potřeba obrnit se trpělivostí: „Tvrdohlavost bloodhoundů je pověstná. Vzhledem k jejich velikosti má řada majitelů tendenci jít proti nim silou, příkazy a tresty, ovšem to se jim může spíše vymstít. Důležité je být důslední a psa správně motivovat.“

Velké tělo, velké srdce

Bloodhound

Navzdory své velikosti a původnímu účelu je bloodhound skvělý i jako rodinný pes. „Svou lidskou rodinu zbožňuje, skvěle vychází s dětmi. Ocení, pokud nebude muset být dlouho sám, často si totiž na lidech vytvoří až závislost,“ říká Lucie Šámalová.

Navzdory své krátké srsti zvládne bloodhound i celoroční pobyt venku (v zimě v zatepleném kotci či boudě), nicméně jeho společenská povaha ocení spíše možnost přístupu do domu.

I když budete chovat bloodhounda na zahradě, je nutné mu dopřávat dostatečné vyžití v podobě dlouhých procházek nebo některého psího sportu. Pobíhání za plotem je – ostatně jako pro všechny ostatní psy – nedostatečnou zábavou,“ doplňuje odbornice na psy.

Nenáročný hafan

Bloodhound

Co se další péče o bloodhounda týče, jeho srst není nijak náročná. Stačí ji jednou za čas vyčesat, koupat psa je většinou nutné, když si zvenku přinese nějaký „zajímavý odér“. Tak jako u dalších velkých psích plemen musíte počítat s poměrně velkými nároky na kvalitní krmivo.

Bloodhoundi jsou přirozeně spjatí s přírodou, a tak nejsou nejvhodnější do bytu v centru města. Nejšťastnější budou v lokalitě blízko přírody, případně v domku se zahradou.

Zdroj: Martin Říha: Plemena psů; nakladatelství Rubico; rok vydání: 2009; ISBN: 9788073461058 / Lucie Šámalová je odbornice na psí chování a psí trenérka

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock