Bobr je aktivní pracant, který žije i 35 let

Chlupáči, 12. 9. 2020

Foto: Shutterstock

Architektura krajiny je dnes důležitým oborem ve všech moderních zemích. Na prostředí, ve kterém žijeme, klademe vysoké nároky, a nejen proto si přírodu člověk již staletí přetváří ke své spokojenosti. Ovšem přirozený architekt bobr má často na podobu vodních toků v krajině jiný názor...

Řeky a potoky jsou přirozené vodní toky vznikající letitou erozí, a proto jsou plynulou součástí krajiny, tedy alespoň v místech mimo zásah člověka a obydlených oblastí. Bobři si přizpůsobují vodní toky ke svojí představě. Na řece upravené bobry většinou stačí malé zvýšení vodní hladiny a dojde k lokálním povodním. Takové povodně by byly nesporně pro přírodu přínosné, ale pouze v krajinách bez člověka, jeho hospodaření, pozemků a obydlí. Z nevinného bobra se tak v očích lidí může stát viník katastrofy. Pojďme se na něj podívat i z jiných úhlů!

Bobři v práci

Svojí usilovnou prací bobři staví vlastní hráze často v místech rychlejšího toku, také s oblibou narušují protipovodňové prvky či rybniční hráze. Práce bobrů tak nebývá oceňována, ale naopak ho někteří hospodáři považují za škodnou. Je tomu tak také proto, že se staví lidská obydlí i v povodňových oblastech a hospodaří se na rozlehlých lánech, které v dřívějších dobách bývaly zaplavovány. U nás je však bobr chráněný zákonem, dokonce jako silně ohrožený druh. Poškození majitelé dřevin, plodin, či pozemků často žádají o povolení k odstřelu, jsou ale odkázání na žádost o náhradu škody a jsou nuceni vyčkat alespoň na zmírnění újmy finanční náhradou. Bobři tak mají šanci se po letech do naší přírody vrátit.

Bobří svačina

Jedním z důvodů, proč tento největší český hlodavec zasahuje do porostů v blízkosti řek, je fakt, že se z velké části živý lýkem a větvičkami zejména vodomilných stromů, jako jsou vrby. Tvrdé dřeviny tak používá spíše pouze jako stavební materiál a jejich likvidací vytváří prostor pro další vrby, jilmy či topoly. Poněkud tvrdou prací s nejistým výsledkem se tak podílí na obstarání potravy, což není vůbec nejednoduché. V letních měsících si bobr rád pochutná i na různých bylinách.

Velký chlupáč

Tento aktivní pracant, který se dožívá velice vysokého věku (až 35 let), je nezaměnitelný díky svému ikonickému vzhledu. Poznáte jej podle placatého neosrstěného ocasu, huňatého kožíšku a velkých žlutých zoubků. Jedná se o velkého hlodavce, který může vážit až 30 kilogramů. Bobr evropský je výborným plavcem, což je mu umožněno díky blanám mezi prsty a nozdrám, které se při ponoru uzavírají. Pod vodou vydrží bobr i více než čtvrt hodiny. Je to zkrátka šikula s neobyčejně hustým kožíškem!


Zobrazit diskuzi ke článku