Chlupáči, 9. 2. 2024

Foto: Tara Lynn and Co / Shutterstock

Inteligentní mazel s bohatou nadýchanou srstí okouzlí každého příznivce huňatých rodinných psů. Pokud mezi ně patříte i vy, bobtail může být vaším ideálním mazlíčkem. Pojďme se podívat, jaký tento huňáč je!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Mazlík i hlídač

Bobtail

Bobtail je velice přátelský a mazlivý pes, který má rád společnost lidí a užívá si chvíle se svou rodinou. Miluje děti a vychází dobře i s ostatními mazlíčky, a tak se hodí téměř do každé domácnosti. K cizím lidem může být ostražitý, většinou totiž brání rodinné příslušníky. Je tedy i výborným hlídačem, a to nejen k domečku, ale i do bytu.

I když se jedná o velkého chlupatého psa, může být v bytě spokojený, aniž by dělal nepořádek. Bobtail umí být klidný obyvatel městského bytu, rád odpočívá, zvláště v přítomnosti svých pánů. Jedná se však o aktivního psa, který potřebuje i dostatek pohybu. Proto pokud je chovaný v bytě, vyžaduje pravidelné dlouhé procházky a jiné fyzické vyžití,“ upozorňuje pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.

Kožíšek chloubou i starostí

Bobtail

Jednoznačně nejvýraznějším znakem staroanglického ovčáka je jeho bohatá dlouhá srst. Při běhu se jeho hříva nádherně rozhýbe a dodává bobtailovi elegantní a zároveň rošťácký vzhled. Typické zbarvení se skládá z bílých a šedých či modrých odstínů srsti, kdy je bílá hlava, přední nohy a bříško.

Jedinečná srst bobtaila vyžaduje i nadstandardní péči. Pokud si nelibujete v kartáčování a nemáte čas na každodenní vyčesávání a rozčesávání kožíšku, není staroanglický ovčák zrovna tou správnou volbou pro vás. Zanedbání péče je u tohoto nádherného chlupáče patrné velice rychle, srst je náchylná na plstnatění a zacuchání. Náležitou péči je samozřejmě potřeba pejskovi věnovat i po procházce v sychravém počasí.

Sportovec i povaleč

Bobtail

Jak již bylo zmíněno, umí tohle klasické plemeno klidně odpočívat a zároveň se hodí i pro aktivní lidi.

Jedná se o inteligentního psa, který se hodí na mnoho aktivit. Může z něj být dobrý pastevec, canisterapeut i šampion v kynologických sportech. Vyniká například v agility, baví jej i flyball, frisbee nebo dogdancing. Bude i věrným parťákem na výletech, túrách a při sportování,“ uzavírá Lucie Šámalová.

Lucie Šámalová je psí trenérka a odbornice na psí chování

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock