Chlupáči, 22. 11. 2022

Foto: Shutterstock

Bojovnice pestrá je rybka pocházející z Asie, jež je atraktivní a oblíbená díky svému neobvyklému vzhledu, který umocňují dlouhé ploutve a závoje. Pojmenování naznačuje, jakou má tato rybička povahu.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Nenáročná krasavice

Bojovnice pestrá

Pokud jste v akvaristice začátečník a netoužíte po akváriu plném ryb, může být bojovnice pestrá správnou volbou. Díky jejímu dýchacímu orgánu, který se nazývá labyrint, nepotřebuje v akváriu vzduchování. Vyplouvá totiž nad hladinu, kde se nadechuje po několika minutách. Je třeba zajistit, aby vzduch nebyl příliš studený, k čemuž může dopomoci vrchní skleněný kryt.

Zimu nemá tato ryba ráda, a tak se teplota uvnitř akvária udržuje mezi 24 a 28 °C. Filtraci vyžaduje efektivní, avšak jemnou, jelikož pochází ze stojatých vod a silný proud pro ni není vhodný. Nejedná se totiž o dobrého plavce. Voda by však měla být vždy čistá a udržovaná. Každá rybka se občas ráda schová, a tak můžete do akvária umístit i pár rostlin, na kterých bude bojovnice i ráda odpočívat.

Bojovná povaha

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestré byly dříve často využívány na rybí zápasy. Jejich agresivita se tedy podporovala a šlechtila, aby se jedinci mezi sebou nesnášeli. Je tomu tak zejména u samců, které nelze chovat v jednom akváriu. Napadat mohou i ryby jiného druhu. Chovají se proto samostatně nebo v páru. Lze chovat i jednoho samce a několik samic najednou, což se hodí, pokud se chcete věnovat jejich chovu. Nesnášenlivost se ale projevuje občas i u samic.

Betta akvária?

Bojovnice pestrá

Ve zverimexech i na internetu můžete často narazit na takzvaná betta akvária nebo bettária, která se zdají být tím nejvhodnějším pro bojovnice pestré. Opak je ovšem pravdou. Tato malá akvária jsou vhodná pouze jako dočasné řešení, pro přemístění ryby nebo jako dárkové balení. Co nejdříve bychom však bojovnici měli dopřát dostatečně velké akvárium, a to minimálně dvacetilitrové pro jednu rybu, pro pár či skupinku je třeba pořídit i padesátilitrové akvárium. I když si bojovnice nelibují v pohybu, v malém akváriu by strádaly.

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock