Chlupáči, 31. 7. 2023

Foto: Voitenko Iryna / Shutterstock

Poohlížíte se po pejskovi, který není příliš náročný na pohyb, miluje své majitele a šťastný bude i na gauči v malém bytě? Pak jste ho právě našli. Boloňský psík je veselý parťák jak do rodiny s dětmi či k seniorům, ale i pro pejskaře-začátečníky.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

I když boloňský psík netrvá na hodinových procházkách každý den, stále jde o aktivního psa. Bude ale úplně spokojený, pokud ho zabavíte i v bytě, a poté se vám radostně uvelebí na klíně. Rád se učí nejrůznější triky a vyniká i v některých psích sportech (např. dogdancing). Jeho přátelská povaha a neustále veselý výraz jej předurčují jako skvělého pejska na canisterapii.

Pes pro celou rodinu

Boloňský psík

Spousta lidí má tendenci boloňské psíky kvůli jejich velikosti podceňovat. Přitom jsou to velmi chytří chlupáči, kteří nezkazí žádnou legraci. Vydrží si hrát s dětmi, budou dělat společnost seniorům, a když společně vyrazíte na delší procházku, určitě vás překvapí svou energičností,“ popisuje pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.

Boloňský psík skvěle vychází nejen s lidmi (a to těmi vlastními i cizími) včetně dětí, ale také s ostatními zvířaty. Nestává se, že by toto psí plemeno vyvolávalo konflikt. „Jejich společenská povaha má ovšem často za následek, že se z nich stanou malí závisláčci a velmi špatně snáší, pokud musejí být odloučení od svého majitele. Pokud nemůžete se psem trávit většinu dne, je dobré s ním na tomto problému zapracovat,“ upozorňuje Lucie Šámalová.

Chytrá hlavička

Boloňský psík

Co se výcviku týče, nemají s ním boloňští psíci žádný problém. S pomocí pochval a pamlsků velmi rychle pochopí, co se po nich chce. „Moc rádi a snadno se také učí nejrůznější triky. Většinou jsou totiž moc rádi středem pozornosti, což se dá při výcviku také šikovně využít,“ říká psí trenérka s tím, že právě boloňští psíci jsou stále častěji hvězdami dogdancingu.

Velmi často je toto psí plemeno jakýmsi barometrem nálady v rodině. „Poměrně špatně snáší, pokud v jeho domově například probíhají často nejrůznější hádky,“ podotýká Lucie Šámalová.

Plyšák, co klame tělem

Boloňský psík

Díky nadýchané bílé srsti působí boloňský psík skoro jako plyšový. Počítejte ale s tím, že péče o srst vyžaduje pozornost a čas. Je nutné ji často vyčesávat a při koupání ideálně používat kromě šamponu i psí kondicionér. Jinak hrozí, že budete mít doma zacuchanou kuličku, nikoli nadýchaného pejska. Výhodou ovšem je, že téměř nelíná, takže se nemusíte bát bytu plného chlupů.

Velikostí se hodí do bytu (k pobytu na zahradě vhodný není), kohoutková výška boloňského psíka dosahuje 25 až 31 cm, váha se pohybuje mezi 3 a 4 kilogramy, takže se se psem dobře manipuluje a snadno ho vezmete kamkoli s sebou.

Zdroj: Martin Říha: Plemena psů; nakladatelství Rubico; rok vydání: 2009; ISBN: 9788073461058 / Lucie Šámalová je odbornice na psí chování a psí trenérka

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock