Chlupáči, 14. 6. 2024

Foto: Viktor Sergeevich / Shutterstock

Na první pohled obyčejná kočička, která vás překvapí nejen svou povahou. Řeč je o bombajské kočce, plemeni, které je velice vzácné a na ulici tuto krásku jen tak nepotkáte. Jakými vlastnostmi se tato černá šelma vyznačuje?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Dokonale černá

Bombajská kočka

Standard tohoto plemene udává, že se jedná o krátkosrstou kočku, jejíž kožíšek může mít pouze černou barvu. A nejen kožíšek. Bombajské kočky mají černé i polštářky na tlapkách, stejně tak i nosní houbu. Kromě zářivě žlutých uhrančivých očí je tato šelma zahalena do černé elegance, jinak barevné znaky jsou nežádoucí.

Její černočerná srst vás jistě okouzlí svým nevídaným leskem, který můžete podpořit hlazením – no není to ideální péče? Pro zaručený výsledek lze použít i semišový hadřík. Zvláštní péči o srst bombajská kočka nevyžaduje, a to možná i proto, že se nejedná o kočku s hustou podsadou. Její saténová chlouba naopak těsně přiléhá k tělu.

Přátelská společnice

Bombajská kočka

Bombajská kočka je velice kontaktní a společenské plemeno, které dobře vychází jak s lidmi, tak i s ostatními zvířaty. Hodí se proto i do domácnosti s dětmi, které budou respektovat pravidla chování k živému tvoru. Se psem může tato šelma navázat nevídané přátelství, s kočičkami utvoří nerozlučnou tlupu.

Jedná se o mírnou kočičku, která má jen zřídka špatnou náladu, ráda se mazlí, tulí a hojně přede. Díky své společenskosti vám bude stále v patách, s oblibou člověka doprovází u všech domácích prací, ale i u odpočinku. S touto inteligentní šelmičkou se nemusíte bát nudy.

Nemá ráda samotu a hluk

Bombajská kočka

Jelikož se jedná o opravdu klidné a mírné plemeno, nemá tato elegantní šelma ráda povyk, rozruch a hluk. Pokud se tedy vaše domácnost vyznačuje hlasitým projevem, nemusela by to bombajská kočka snášet zrovna nejlépe.

Co dál nesnáší, je samota. Pokud chodíte na několikahodinové směny do práce a hrozilo by, že byste nechávali bombajku doma celé dny samotnou, raději se zamyslete nad pořízením jiné, více nezávislé šelmy. Tato kočička potřebuje společnost a dostatečnou pozornost. Miluje lidskou přítomnost, lásku a péči. Za odměnu vám bude dělat věrného parťáka při každé činnosti a pomocníka k relaxování. Její předení totiž uklidní každého!

Autorský článek

Další info: Esther Verhoef – Verhallen: Velká encyklopedie koček; vydavatel: Rebo; rok vydání: 2004; ISBN: 9788072343003; Bombay Cat Breed

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock