Border teriér je chytrá hlavička, která se ráda učí nové věci

Chlupáči, 11. 2. 2021

Foto: Shutterstock

Roztomilý kukuč, veselá povaha a správný temperament. Jakými dalšími vlastnostmi vás překvapí tento psí rarášek? Je border teriér vhodný zrovna pro vás?

Veselý pracant

Border teriér

I když border teriér patří mezi menší plemena psů, svou pracovitostí, vytrvalostí a temperamentem předčí mnohem větší chlupaté kolegy. Navíc má téměř vždy dobrou náladu, je milý, přátelský a vyrovnaný, a tak se hodí pro nejrůznější využití, ať už jako společník do rodiny s dětmi, tak jako parťák pro myslivce. Bez pochyb z něj může být i šampion v nějakém psím sportu, a to například v agility, dogdancingu, flyballu i frisbee, zkusit s ním můžete i treibbal nebo záchranařinu.

Zábavu, pohyb a akci miluje, a tak mu kromě pravidelných procházek uděláte radost i zapojením do zmíněných aktivit. Na co se border teriér příliš nehodí, je střežení a hlídání. Je totiž nejraději kamarád se vším živým, a tak by s velkou pravděpodobností zloděje spíš přivítal, než zastrašil.

Chytrá hlavička

Border teriér

Border teriér je velice inteligentní psík, který se rád učí novým věcem, a tak jeho výcvik není nijak náročný. Naopak vás tento malý rošťák překvapí tím, že není tvrdohlavý, jako byste od teriéra mohli očekávat. Rád se vám přizpůsobí, a pokud zajistíte správnou včasnou socializaci, bude z něj bezproblémový parťák pro všechno.

Border teriér rád dělá radost své rodině, a tak se naučí lecjaké triky a povely, pohraje si s dětmi nebo s jinými mazlíčky. Malá zvířátka však může mylně považovat za kořist, jelikož se v něm často vzbouzejí lovecké pudy. To znamená, že je psíka potřeba ovládat i na procházkách, abyste předešli nechtěným útěkům za zvěří.

Rošťák od pohledu

Border teriér

Rozcuchané „háro“ a široký úsměv dělá z border teriéra opravdového frajera, kterého si kvůli rozšafnosti zkrátka zamilujete. Jeho tmavá kukadla vás vždy dokážou přemluvit k nějakým lumpárnám, a tak se s tímto chlupáčem nebudete nikdy nudit. Kožíšek vypadá na první pohled neupraveně, což však borderáčkovi nijak neubírá na kráse. Benefitem navíc je nenáročná péče. Jeho hrubou srst totiž stačí občas pročesat a párkrát ročně vytrimovat.


Zobrazit diskuzi ke článku