Chlupáči, 29. 6. 2024

Foto: olgagorovenko / Shutterstock

Na první pohled umí brazilská fila pořádně nahnat hrůzu. A není se čemu divit – její vzezření zkrátka vzbuzuje respekt. Umí však být i citlivým a milým společníkem.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Majestátní psí obr

Brazilská fila

Brazilská fila patří mezi molossoidní plemena, jedná se o statného psa velkého vzrůstu. Může se zdát, že je postava fily spíše zavalitá, což způsobuje široká silná kostra s mohutnými končetinami. Ve skutečnosti se umí tento chlupáč i hezky rychle rozběhnout, a to zejména, když se na pozemku, který stráží, objeví nějaký vetřelec. Brazilská fila je výborným hlídačem, a tak se hodí do domečku se zahradou. Na velkém oploceném pozemku se bude cítit dobře, avšak potřebuje kontakt se svou rodinou. Proto se nehodí k celodennímu pobytu v kotci či na dvoře bez přístupu do domu.

I přes nemalý vzrůst lze filu chovat i v bytě, vyžaduje to však několik opatření. Samozřejmostí je pravidelný pohyb a omezení chůze po schodech. Ať už doma nebo venku, brazilská fila potřebuje nadstandardní pelíšek, který je dostatečně měkký, avšak pevný a kvalitní, a to z toho důvodu, aby se psovi nevytvářely nepříjemné otlaky. Ideálním řešením je například ortopedická matrace či psí lehátko.

Oddanost a odhodlanost

Brazilská fila

Tento chlupáč zdědil po svých předcích poněkud tvrdou a složitou povahu, které je potřeba náležitě rozumět. Brazilská fila rozhodně není psem pro úplné začátečníky, jelikož vyžaduje zvláštní přístup. Krom statečnosti a obětavosti je pro filu charakteristická i rozhodnost a vysoké sebevědomí. Jakmile se tento pes rozhodne konat, koná. Proto je důležité filu vychovávat pevnou, avšak laskavou a spravedlivou rukou. Při nesprávném vedení se z tohoto silného psa může snadno stát nebezpečné a nevyzpytatelné zvíře.

Brazilská fila má neobyčejně vyvinuté obranářské pudy, kdy chrání svou rodinu, kterou tolik miluje. Naopak k cizím lidem může tento pes cítit dokonce až averzi, je nedůvěřivý a podezřívavý. I proto je výborným hlídačem, vynikat může i v obranách.

Houževnatý a nenáročný mazel

Brazilská fila

Ke členům rodiny, zvláště pak k dětem, umí brazilská fila úžasně přilnout. Bude je ochraňovat, střežit a zahrnovat láskou, a tak z ní může být úžasný rodinný mazel. Nesmíme však zapomínat na její původ a charakteristickou povahu, proto by dozor měl být samozřejmostí. Důležitá je i včasná socializace a správné vedení, což už bylo zmíněno výše.

Jelikož se jedná o krátkosrsté plemeno, nevyžaduje příliš mnoho péče. Pro běžnou údržbu srsti stačí občasné vykartáčování, což zajistí zdravý vzhled srsti a zbaví kožíšek nečistot. Vzhledem k tvaru uší je zapotřebí kontrolovat zvukovod, jelikož má fila predispozice k častým ušním infekcím. Pokud chceme brazilskou filu chovat venku, je zateplená bouda nezbytností.

Autorský článek

Další info: VetStreet.com; Esther Verhoef – Verhallen: Velká encyklopedie psů; vydavatelství Rebo; rok vydání: 2002; ISBN: 8072340727

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock