Bruselský grifonek je roztomilý závisláček

Chlupáči, 16. 1. 2021

Foto: Shutterstock

Rozkošný psík, který vás rozveselí nejen svou povahou, ale i vzhledem. Má totiž nezaměnitelný výraz díky výraznému předkusu a srsti na bradičce. Jaký tento malý psí rošťák vlastně je?

Rodinný klaun

Bruselský grifonek

Bruselský grifonek je pes pro každou legraci. Jedná se o přátelského veselého chlupáče, který se nadchne pro jakoukoli rodinnou aktivitu a který je rád středem pozornosti. Zároveň je velice bystrý a ostražitý, a tak mu neunikne žádné dění v domácnosti. Jelikož je bruselský grifonek inteligentní hafan, naučí se mnoho nejrůznějších kousků a triků, kterými si získá cenné publikum. Díky tomu se z něj stává dobře vycvičitelný pes, jenž je vhodný i pro začátečníky. Jelikož jsou grifonci přátelští k dětem, jsou ideálními rodinnými mazlíky, zvláště pokud si s dětmi mohou hrát dlouhé hodiny. Jsou neúnavnými parťáky pro nejrůznější hry a lumpárny, avšak je třeba dohlížet na soužití pejska a dítěte, aby nedocházelo k situacím, které by byly grifonkovi nepříjemné. Přeci jen to není plyšová hračka, ale živý tvor, který i přes svou energickou a veselou povahu někdy potřebuje klid.

Aktivní závisláček

Bruselský grifonek

Energie, radost ze života a věrnost, to vše dokonale vystihuje grifonka. Tento psík je nesmírně temperamentní a jeho nezbednost je více než roztomilá. Nese s sebou však i potřebu fyzického i psychického vybití – když grifonek překypuje energií a nudí se, strádá. Miluje společné aktivity a hry se svým pánem i celou rodinou. Je to velice oddaný společník, který si s rodinnými příslušníky vytvoří velice silné pouto, což však znamená, že poněkud hůře snáší samotu. Grifonek je zkrátka nejraději v centru dění mezi svými nejbližšími. Proto se nehodí k odložení do kotce či k boudě na zahradě. Spokojený bude jak v domečku s přístupem na zahradu, tak i v malém městském bytě.

Díky temperamentu, kterým se toto plemeno vyznačuje, lze s grifonkem provozovat mnoho zajímavých činností. Krom delších procházek, výletů a výšlapů si společně můžete užít i nějaký ten sport, věnovat se například dog dancingu nebo agility.

Roztomilé fousky

Bruselský grifonek

Co dělá grifonka tak srandovním a roztomilým? Kromě krátkého čumáčku a předkusu to jsou i ikonické fousky, které umocňují jeho legrační výraz. Delší srst má tento rošťák i nad očima, což zvýrazní obočí, a proto se může zdát, že má grifonek velice vyvinutou mimiku. Ačkoliv jsou toto vesměs pozitivní znaky, nesou s sebou i určitá negativa. Jedním z nich jsou časté dýchací a srdeční problémy, kterými grifonci podobně jako jiná krátkolebá plemena trpí kvůli krátkému zploštělému čenichu. Co se týče srsti, o tu je třeba pečovat zejména na obličeji, kde je delší. U očí je třeba chloupky zastřihovat, aby do grifončích kukadel nezasahovaly a nedráždily je. „Fousky“ je potřeba pročesávat a zbavovat je nečistot. Obecně je srst tohoto psíka přirozeně hrubá a lehce vlnitá a neobejde se bez trimování.


Zobrazit diskuzi ke článku