Chlupáči, 3. 12. 2022

Foto: Shutterstock

Vzhledem může český strakatý pes připomínat kdejakého křížence, takzvanou pouliční směsku. Ve skutečnosti se však jedná o výjimečného psího zástupce plemene pocházejícího z České republiky. Jaký tento strakáč je?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Parťák pro všechno

Český strakatý pes

Jelikož se jedná o všestranné společenské plemeno, hodí se český strakatý pes pro různá využití. Je to i díky jeho střednímu vzrůstu a povaze, která je velice tvárná. Strakáč vám bude rád dělat společnost jak při lenošení, tak i v aktivním životě. Miluje procházky, užívá si výlety i sportování, je i dobrým hlídačem u domu.

Český strakatý pes byl vyšlechtěn jako laboratorní pes, kdy byl kladen důraz zejména na bezproblémovou povahu. Vyrovnaný jedinec neprojevuje známky agrese ani dominance. Proto je tento chlupáč velice přátelský jak k lidem, tak i jiným psům a zvířatům. Je tedy ideálním kamarádem do rodiny s dětmi, zvykne si i na drobné zvířectvo a domácí mazlíčky či hospodářská zvířata.

Nenáročná péče

Český strakatý pes

Tento chlupáč je velice skromný a nenáročný psí společník. Péče o jeho srst nespočívá v ničem jiném, než v občasném pročesání, zejména v období línání. Strakáč může být chován jak v bytě, tak i venku, a to díky kožíšku s podsadou. Rád však tráví čas se svou rodinou, a tak je ideální neodepírat psovi celoroční přístup do domu. Navíc by se na zahradě mohl celé dny nudit. Co se týče krmení, strakáč není žádný mlsný jazýček, a tak se většinou spokojí se vším, co mu nabídnete.

Náročnější může být fyzické vybití, jelikož se jedná o aktivní a energické plemeno, které miluje pohyb. Proto mu uděláte největší radost dlouhou procházkou, společným sportováním v podobě běhu, jízdě na kole či koloběžce nebo vyžitím v rámci kynologických aktivit. Český strakatý pes se hodí jak pro většinu psích sportů, jako je například agility, flyball či frisbee, tak i na canisterapii, ve které vyniká díky své přátelské a milé povaze.

Různorodý vzhled

Český strakatý pes

Důvodem, proč český strakatý pes působí jako kříženec, je velké množství variací zbarvení a délky srsti. Srst je vždy trikolorní, avšak kombinace a rozmístění může být různé. Základní barvy jsou černá či hnědá se žlutými znaky, které jsou s bílou částí těla v rovnocenném poměru. Na bílé části těla je navíc přítomné tečkování.

Rozdílnost můžeme spatřovat i v délce srsti, která může být jak krátká, tak i dlouhá. V obou případech se jedná o přiléhavou, jemnou, avšak pevnou srst s podsadou, která chrání chlupáče před chladem.

Ačkoliv se prozatím jedná o poněkud méně rozšířené plemeno, díky jeho povaze a všestrannosti se z českého strakáče nepochybně brzy stane velice oblíbený mazlíček.

Ke komu se hodí český strakatý pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Všechna psí plemena podle abecedy najdete na Chlupáči.cz.

Štítky: psí plemena

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock

New title