Chlupáči, 14. 4. 2024

Foto: Sevostyanova Tatyana / Shutterstock

Neobyčejný psík malého vzrůstu, ve kterém se snoubí srdce teriéra a milého společenského mazlíka. Český teriér není příliš rozšířený psí miláček, a tak se o něm pojďme společně něco dozvědět!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Krátké nožky, dlouhý čenich

Český teriér

Při prvním pohledu na českého teriéra si nelze nevšimnout jeho typicky dlouhého čumáčku s fousky, které společně s obočím dotvářejí jeho ikonický vzhled. Jedná se o malého psíka, který dorůstá do výšky 29 centimetrů a váží kolem 8 kilogramů. I když není urostlý do výšky, je tento teriér silným a vytrvalým psem s pevnou kostrou a svalnatým tělem.

Klidný teriér

Český teriér

I když v sobě teriéra tento chlupáč nezapře, nejedná se o jeho typického zástupce.

Český teriér nemá silně vyvinutý lovecký pud jako jeho kolegové, není ani tolik aktivní, vzrušivý a tvrdohlavý. Naopak je tento malý rošťák lépe ovladatelný, není s ním nuda a zároveň umí odpočívat. Záleží však také na tom, jak je zaměstnaný. Pokud se mu nikdo nevěnuje, může vymýšlet nejrůznější lumpárny. Vyhrabané záhonky se tak mohou stát jeho každodenní zábavou, pokud nebude mít dostatek pozornosti a pohybu. Z teriéří povahy si pak odnáší nebojácnost a odvahu,“ popisuje pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.

Věrný rodině

Český teriér

Český teriér je velice oddaný ke svým pánům a celé rodině. Namísto loveckého využití je chován hlavně jako domácí mazlíček, jelikož umí být pozorným a milým společníkem.

Užívá si přítomnost svých nejbližších, a tak se hodí do bytu nebo domečku se vstupem na zahradu. Rozhodně si neužije celodenní odložení na dvorku, kde by o samotě strádal,“ varuje odbornice.

K cizím lidem je tento malý rošťák naopak odtažitý a nedůvěřivý, díky své rezervovanosti se nevrhá do neznáma a raději se drží svého pána, ačkoliv okolí zkoumá velice rád.

Vytrvalý společník

Český teriér

Tento psík je ideálním parťákem pro ty, co touží po klidnějším teriérovi a hledají veselého společníka nejen na procházky.

„I když má český teriér krátké nožky, překvapí vás, jaké vzdálenosti dokáže ujít bez sebemenšího zaváhání. Doprovodí vás tak s radostí i na delší túry a výlety. Tento vytrvalý chodec je mimo jiné i šikovný v psích sportech, kde zúročí svou bystrost a hbitost, bavit jej bude jak agility, tak dogdancing,“ uzavírá psí trenérka.

Autorský článek

Lucie Šámalová je psí trenérka a odbornice na psí chování

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock