Chlupáči, 17. 12. 2022

Foto: Shutterstock

Mít za domácího mazlíka tak exotické zvíře, jako je chameleon, není u nás zatím příliš rozšířeno. Je to jednak kvůli jejich horší dostupnosti, ale také z důvodu náročnosti jejich chovu.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Je to jednak kvůli jejich horší dostupnosti, ale také z důvodu náročnosti jejich chovu. Chameleon vás jistě okouzlil svou majestátností, rozvážností a nádherným spektrem barev, ale nezapomínejte i na starosti, které se pojí s jeho péčí.

Výběr chameleona

Chameleon

Nejznámější druh chameleona je chameleon jemenský. Je často chován jako domácí mazlíček, protože oproti jiným druhům je péče o něj o mnoho snazší. I tak se ale nejedná o zvířátko pro začátečníky. V zajetí se tento druh chameleona dožívá až 8 let.

Pokud se chystáte pořídit si tohoto zajímavého tvora, zaměřte se při vybírání chameleona na jeho celkový vzhled. Zdravý chameleon by měl mít jasné zbarvení bez strupů na kůži, jeho oči by neměly být zakalené ani příliš světlé. Pokud je chameleon vystresovaný, mívá tmavou, hnědou až černou barvu. Čím jasnější a pestřejší barvu má, tím má lepší náladu. Dále by se měl zdravý jedinec umět dobře přichytávat na větvě a jeho končetiny by neměly být příliš zakřivené.

Obydlí

Chameleon

Chameleona je nejvhodnější chovat v dostatečně velkém teráriu, kde bude mít mnoho příležitostí pro lezení a úkryt. Proto je důležité jeho obydlí vybavit různě členitými větvemi a rostlinami. Pozor si dejte na jedovaté rostliny, chameleon je totiž může pozřít. Z rostlin a stěn terária bude chameleon přijímat vodu jejich olizováním, proto jej zřejmě neuvidíte pít z misky. Z toho důvodu je potřeba pravidelné rosení. Zásadní při chovu chameleona je zajištění vyhřívání a osvětlení. Chameleoni totiž vyžadují jak UVA, tak i UVB paprsky. Žárovku – UV lampu – můžete umístit například pod víko terária, aby šly paprsky ze shora. V teráriu by měl proudit vzduch, takže jej nikdy zcela neuzavírejte.

Krmení

Chameleon

Chameleoni si pochutnávají zejména na různém hmyzu. Proto mu můžete dopřát například cvrčky, mouchy, různé larvy, sarančata nebo šváby. V malém množství může být podáváno ovoce a zelenina, nebo také listy některých rostlin, například pampelišek. Chameleon potřebuje také přísun vápníku, ve kterém můžete hmyz omáchat nebo použijte sépiovou kost.

Kontakt

Chameleon

Tento domácí mazlíček není zrovna mazlivý. Jedná se o velice plaché zvíře, které si na kontakt s člověkem zvyká dlouhou dobu. Pokud jej budete bez dostatečné dávky trpělivosti vytahovat z terária, hladit jej a jinak s ním manipulovat, můžete mu způsobit velké problémy, protože bude vystresovaný.

I když se s tímto tvorem příliš nepomazlíte, jeho pozorování vás jistě zaujme natolik, že od něj nebudete moci odtrhnout oči. Vzájemnou důvěrou a trpělivostí pak docílíte toho, že vám sám od sebe vleze třeba na ruku. Kontakt s takto zajímavým stvořením opravdu stojí za to.

Autorský článek

Další info: Caring for Pet Chameleons; What You Should Know Before You Get a Chameleon

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock

New title