Chlupáči, 7. 3. 2023

Foto: Shutterstock

Malý ptáček s neobyčejně milou povahou, to je chůvička japonská. Hodí se i pro začínající chovatele a okouzlí nejen milovníky opeřených domácích mazlíčků. Jaká vlastně je?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Přátelský společník

Chůvička japonská

Chůvičky jsou velice kontaktní tvorové, zvláštně mezi sebou. Proto je nutné pořídit dvě a více najednou, jako jedináček by chůvička totiž trpěla. Ptáčci si mezi sebou švitoří, mačkají se k sobě a užívají si kontakt s kamarády. V kleci by ovšem neměli být s jinými druhy ptactva, a to právě kvůli jejich mírné povaze. Ostatní ptáci by je mohli šikanovat a odstrkovat od potravy.

Ačkoliv chůvičky chovají vůči sobě láskyplný vztah, k vám jakožto k majiteli si cestu hledají obtížně. Není to totiž zvíře k ochočování, mazlení a časté manipulaci. Nejedná se tedy vyloženě o mazlíčka, ale spíš o milého společníka. Právě z toho důvodu se chovají v páru či větší skupině, kdy je můžete celé hodiny pozorovat, jak mezi sebou komunikují.

Nenáročná chůva

Chůvička japonská

Pojmenování nedostali tito ptáčkové jen tak. Chůvička se totiž dokáže postarat o cizí mládě a s radostí každého sirotka přijme. Na to, jak je tento ptáček malý a nenápadný, má velké a laskavé srdce, že?

Navíc chůvičkám stačí k životu opravdu málo. Jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a postačí jim menší klec s alespoň dvěma bidýlky. Pokud vám to ovšem možnosti dovolují, dopřejte chůvičkám co nejvíce prostoru. V případě venkovního chovu nezapomeňte na budku, kde se budou moci tito opeřenci schovat před velkou zimou. Chůvičky japonské se i velice dobře rozmnožují a dožívají se kolem 10 let. Nezapomeňte jim však dopřát vhodné krmivo pro ptáky.

Ideální spolubydlící

Chůvička japonská

Pokud hledáte živého roztomilého ptáčka do klece do obýváku nebo do voliéry na dvorek, je chůvička japonská tou správnou volbou. Skupina těchto opeřenců oživí každou domácnost, přičemž vás jejich zpěv nebude nijak obtěžovat. Zpívají totiž pouze samečci, a i tak se jedná spíš o takové tiché trylkování či brumlání, ke švitoření se občas přidají i samičky.

Jedná se o nenáročného mazlíka, který byl vyšlechtěn k tomu, aby dělal radost svým majitelům. Není ovšem tak komunikativní jako upovídaní papoušci. Umí v domově udělat příjemnou atmosféru svým lehkým pozpěvováním.

Štítky: ptáci

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock