Chlupáči, 22. 5. 2024

Foto: ANATOLY Foto / Shutterstock

Ryba připomínající svým vzhledem papouščí zobák? Tak vypadá cichlida papouščí, jejíž název tomuto vzezření napovídá. Pro někoho může být cichlida papouščí velice atraktivní, pro jiné naopak.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Jaké jsou její vlastnosti?

Barevná oblíbenkyně

Cichlida papouščí

Kdo by neměl rád rybičku, která se neustále usmívá? Cichlida papouščí má díky tvaru hlavy tlamku stále otevřenou, což v lidech evokuje, že se směje. I když tomu tak není, pravdou je, že tato rybka je veselá a inteligentní. Navíc má neustále chuť k jídlu, tudíž její sledování v sobě skýtá mnoho zábavy.

Její barva také přiláká mnohé diváky. Tato cichlidka totiž bývá jasně žlutá, žlutooranžová, nebo oranžová s nádechy do zlatova či růžova.

Tato rybka dorůstá do délky kolem dvaceti centimetrů, což je na akvarijního mazlíčka docela úctyhodná velikost. Jedná se o klidnou, hejnovou rybu, která ale dokáže pozlobit i ostatní ryby.

Vzhled na úkor zdraví?

Cichlida papouščí

Původ této rybičky v sobě skýtá mnoho nejasností, jelikož byla vyšlechtěna uměle. Za to, jak vypadá, může s největší pravděpodobností genetická mutace a křížení. Její zajímavý vzhled způsobuje mimo jiné problémy s pohyblivostí, rybka neplave příliš rychle. To může v akváriu způsobit i její ohrožení, jelikož se k potravě nedostane stejně rychle jako jiné rybky. Problémy může mít tato ryba i s rovnováhou, jelikož její plynový měchýř nemusí fungovat správně kvůli deformaci.

Co potřebuje?

Cichlida papouščí

Cichlida papouščí potřebuje zejména mnoho prostoru, proto ji pořizujte do velkého akvária. V malém akváriu by ryba trpěla, přeci jen se jedná o větší rybu. Co se týče kvality vody, je tato ryba vcelku náročná. Vyžaduje totiž kvalitní čistou vodu, tedy je na místě silná filtrace. Teplota by se měla pohybovat mezi 23 a 28 °C. Nižší teploty nesnáší dobře a hrozí různá onemocnění. Nemají příliš rády rychlou výměnu vody.

Jak již bylo řečeno, tato ryba není vůbec vybíravá, co se potravy týče. Ráda si pochutná jak na mraženém, sušeném, tak i živém krmení. Existují i speciální krmné směsi pro cichlidy, které obsahují beta karoten a zajišťují tak výraznější zbarvení.

Cichlidy papouščí jsou vhodnými rybami pro akvaristy začátečníky. Raději se však s odborníky poraďte, s jakými rybami je do akvária můžete umístit, aby nedošlo k potyčkám a úhynu některého druhu.

Další info: Wally Kahl: Akvarijní ryby – Velký obrazový atlas; vydalo nakladatelství Svojtka § Co., s.r.o.; rok vydání: 2018; ISBN: 978-80-256-2431-9

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock