Chlupáči, 9. 4. 2024

Foto: Overlook Photography / Shutterstock

Deerhounda neboli skotského jeleního psa lze snadno zaměnit s vlkodavem. Jedná se však o odlišné plemeno, které svého většího kolegu připomíná zejména kvůli své srsti a tělesným proporcím. Jaký tento vznešený dlouhán vlastně je?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Psí kliďas

Deerhound

Tento důstojný krasavec je opravdový psí pohodář. Jedná se o chlupáče s velice mírnou povahou, který umí zachovat chladnou hlavu, má rád rodinný klid a pohodu, ale zároveň si s ním užijete i mnoho legrace. Zvláště štěňátka umí být rozkošně hravá a neohrabaná.

Pokud hledáte rodinného mazlíka, se kterým lze provozovat mnoho pohybových aktivit a zároveň z něj číší uklidňující a harmonická energie, je skotský jelení pes tou pravou volbou. Deerhound totiž nikdy nebývá nervózní nebo agresivní. Jedinou stinnou stránkou může být jeho tvrdohlavost a silné lovecké pudy, kdy dá přednost „kořisti“ namísto uposlechnutí páníčka,“ upozorňuje pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.

Věrný mazel a společník

Deerhound

I když se na první pohled může zdát, že je deerhound nepřístupný samotář, opak je pravdou.

Jedná se o velice společenského psa, který miluje vše živé a ze všeho nejvíce zbožňuje svoji rodinu, a to včetně dětí. Je to opravdu věrný chlupáč, jehož největším zájmem je potěšit své pány a být jim nablízku. Z tohoto důvodu se nehodí k celodennímu odložení na zahradě či dvorku, ačkoliv by jeho srst dovolovala venkovní pobyt i v chladnějších měsících,“ říká odbornice.

Ideální je tak podle ní domeček s volným vstupem dovnitř, kde tento mazel najde laskavé pohlazení a přítomnost svých nejmilejších. Spokojený bude i v městském bytě, pokud mu dopřejete pravidelnou a dostatečnou dávku pohybu. Přeci jen se jedná o plemeno, které se řadí mezi chrty, a tak mu pohyb není cizí.

Lovec a sportovec

Deerhound

Jak již bylo nastíněno výše, deerhound není žádný pecivál, i když si pohodlíčko na gauči umí náležitě užívat.

Jelikož se jedná o přizpůsobivého psa, nedělá mu problém proležet celé odpoledne u televize v objetí svých nejmilejších, ale ani vyrazit na dlouhou túru či za sportem. Je ideálním parťákem na běh či jízdu na kole či koloběžce, kdy vás překvapí svou vytrvalostí. Díky svým silným loveckým pudům může vynikat v coursingu, což je psí sport jako stvořený pro chrty a lovecká plemena,“ uzavírá psí trenérka.

Autorský článek

Lucie Šámalová je psí trenérka a odbornice na psí chování

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock