Chlupáči, 18. 8. 2023

Foto: Wirestock Creators / Shutterstock

Dobrmani patří ke psím plemenům, která si – z velké části nezaslouženě – vysloužila pověst nebezpečných a agresivních zvířat. Na vině je však spíše přístup k těmto psům, nedůsledná výchova a jejich historické využití než povaha dobrmanů. Ti jsou totiž přátelskými psy, kteří se hodí i do rodiny.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Dobrman není žádný drobeček, a tak není divu, že se tradičně využívá jako služební pes. Čím dál častěji si jej ale pořizují i aktivní lidé, kteří hledají společníka pro dlouhé túry, běh a řadu dalších aktivit.

Chytrý sportovec

Dobrman

Dobrman přímo překypuje energií, takže od něho nemůžete čekat, že bude většinu dne ležet na pohovce,“ upozorňuje pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová. „Hodí se pro pokročilý výcvik, bude nadšeně spolupracovat při nejrůznějších psích sportech. Vzhledem k tomu, že se jedná o výjimečně chytrého psa, je nutné zabavit jej nejen po fyzické stránce, ale musíte mu unavit i hlavu.“

Jak odbornice dodává, určitě se nespokojí s pár krátkými procházkami po okolí. „Dobrmanovi určitě budete muset věnovat spoustu času. Nudící se dobrman dokáže vymyslet spoustu ‚neplech‘.“

Pozornost je nutné věnovat také výcviku dobrmana. Při správném přístupu se velmi rychle učí i pokročilejší povely a trénink ho – jako původně pracovního psa – většinou opravdu baví.

Určitě nedoporučuji výcvik dobrmana podcenit. Pře nedůslednosti majitelů mívá totiž tendenci převzít velení v rodině, což vzhledem k velikosti psa není nejlepší,“ podotýká Lucie Šámalová.

Společník se špatnou pověstí

Dobrman

V zásadě je ale dobrman velmi přátelský pes, který se hodí i do rodiny s dětmi. „Svou lidskou rodinu je připravený bránit do roztrhání těla, ke svým majitelům většinou opravdu silně přilne. Děti je samozřejmě nutné poučit, jak se mají k psovi chovat, ale to by mělo být pravidlem u všech psích plemen,“ nabádá psí trenérka.

Většina dobrmanů je k cizím lidem nedůvěřivá, nicméně bez zjevného důvodu či ohrožení (nebo bez přímého pokynu svého majitele) sami od sebe neútočí.

Pokud si pořídíte dobrmana, je dobré věnovat velkou pozornost i socializaci s ostatními psy,“ říká Lucie Šámalová.

Hlídač každým coulem

Dobrman

Dobrmani se tradičně využívali jako pracovní psi, především jako hlídači nebo jako policejní a vojenští psi. I když budete mít psa jako rodinného společníka, rozhodně mu neunikne žádný pohyb za plotem či za zdmi bytu. Ačkoli by se mohlo zdát, že jako hlídač dokáže dobrman bez problémů strávit celý rok venku, kvůli krátké srsti a společenské povaze psa tomu tak není.

Dobrman je tak ideálním psem do bytu či domku se zahradou s přístupem dovnitř. Počítejte nicméně s tím, že samotná zahrada mu jako „vyžití“ stačit nebude, a i tak se budete muset chlupáčovi náležitě věnovat.

Srst dobrmanů bývá nenáročná, navíc téměř postrádá typický psí pach.

Zdroj: Martin Říha: Plemena psů; nakladatelství Rubico; rok vydání: 2009; ISBN: 9788073461058 / Lucie Šámalová je odbornice na psí chování a psí trenérka

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock