Erdelteriér je aktivní chlupáč, který má pro strach uděláno

Chlupáči, 16. 11. 2020

Foto: Shutterstock

Odolný, pracovitý a společenský pes. To je erdelteriér, král teriérů. Proč se mu takto říká a jaký je? Pojďme se na něj podívat zblízka!

Aktivní, avšak vyrovnaný

Erdelteriér

Pokud hledáte pejska, se kterým si užijete mnoho zábavy, aktivit a her, tak je erdelteriér ideální volba. Jedná se o aktivního chlupáče, který miluje, když se něco děje, a když se mu někdo věnuje. Rád upustí svou velkou dávku energie nejen na dlouhých procházkách, ale i při nějakém sportu. Vynikat může například v agility, kde uplatní svou hbitost, díky vytrvalosti vás bude rád doprovázet i u kola či koloběžky, realizovat se může i služebně nebo lovecky. Erdelteriér je všestranný hafan, který vás donutí vstát z gauče a jít ven zažít trochu zábavy!

Trpělivý a věrný společník

Erdelteriér

Ačkoliv se jedná o teriéra, jeho temperament není tolik divoký, jak byste čekali. I když miluje akci a pohyb, povahově je vyrovnanější a klidnější než jeho teriéří kolegové. Miluje lidskou společnost, a tak si bude užívat každou chvilku, kterou bude moci strávit se svojí rodinou. K jejím členům se chová velmi přívětivě a mile, je přátelský i k dětem, ke kterým přistupuje s dávkou trpělivosti. Je tak ideálním rodinným mazlíkem, který však nesnáší samotu.

Odvážný a odolný

Erdelteriér

Erdelteriér má drsnou tvrdou srst s měkkou hustou podsadou, což ho chrání před nepříznivými povětrnostními vlivy. To však neznamená, že je uzpůsobený k celoročnímu odložení na dvorku či zahradě, a to zejména díky jeho přátelské povaze. Přítomnost lidí je pro něj důležitá, a tak by o samotě strádal. Jedná se však o šikovného hlídače, který má pro strach uděláno, a ochrání tak vás a vaši domácnost před nevítanými hosty.

Kromě drsné srsti má erdelteriér i drsnou povahu v tom smyslu, že ledacos vydrží a když se pro něco nadchne, jde si za tím. Je odvážný a odhodlaný nejen pracovat, ale i bavit okolí a vykouzlit vám úsměv na tváři.

Velikán mezi teriéry

Erdelteriér

Pokud erdelteriéra znáte jen z obrázků z atlasu psů, možná vás překvapí, že se jedná o tak velkého psa. Vzhledově totiž lehce připomíná velšteriéra a jiné menší drsnosrsté teriéry, ovšem tento krasavec dorůstá až do 60 centimetrů a může vážit až 30 kilogramů. To z něj dělá krále teriérů.

I když se jedná o velkého psa, nepůsobí vůbec těžkopádně, spíš naopak. Jeho pohyby jsou ladné a stavba těla působí dokonale díky kvadratickému tvaru a rovným končetinám společně s hlubokým hrudníkem. Do jeho tmavých očí s čilým a chytrým výrazem se ihned zamilujete.


Zobrazit diskuzi ke článku