Chlupáči, 27. 6. 2024

Foto: OlesyaNickolaeva / Shutterstock

Elegantní pes s tělem pravého běžce. To je faraonský pes nebo také faraonský chrt. Koho by tento chlupáč s inteligentním a zvídavým pohledem nezaujal? Jaký vlastně je?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Ušlechtilý elegán

Faraonský pes

Faraonský pes má původ již v dávných dobách v Egyptě, kde byli psi podobného vzhledu uctíváni, což dokazuje mnoho kreseb i samotné vyobrazení egyptského boha Anubise. Později však byli považováni za vyhynulé a znovu se člověk s tímto plemenem setkal až ve 20. století na Maltě.

Tato rasa se vyznačuje sportovní postavou s dlouhými štíhlými končetinami a úzkým pasem. Pohybuje se ladně a s lehkostí, rychlé tempo běhu společně s dobrou vytrvalostí je silnou stránkou tohoto psa,“ popisuje pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.

Lovec tělem i duší

Faraonský pes

Díky své atletické postavě a výborným fyzickým vlastnostem je faraonský pes velice hbitý a rychlý lovec.

Jelikož byl k lovu šlechtěn, má k této činnosti velké předpoklady, což může být i na obtíž. Kvůli silným loveckým pudům je totiž bez vodítka těžko ovladatelný, snadno se nechá zlákat k nahánění zvěře. Na rozdíl od jiných plemen využívá faraonský pes při lovu nejen zrak, ale i sluch a čich,“ doplňuje odbornice.

Výborný společník

Faraonský pes

I když se jedná o aktivní, sportovně založené plemeno, nejlépe se hodí kupodivu do bytu. Je to zejména kvůli jejich krátké srsti, která tyto dlouhány před mrazem příliš neochrání. Navíc jsou i jejich velké uši náchylné k omrzlinám. Neznamená to však, že se jedná o přecitlivělého gaučového povaleče, spíš naopak. Faraonský pes je veselý a aktivní pes, který bude nadšený do každé činnosti.

Vynikají v psích sportech, jako je například coursing nebo canicross. Rád vás bude doprovázet i při procházkách a běhu. Výhodou chovu tohoto psa v bytě je i to, že velice málo líná, a tak vás nečekají po celém domě nevzhledné chuchvalce chlupů. Přístup na zahradu ale ocení každý mazlík, a tak není nic lepšího, než mu jej dopřát. Na oplátku umí být faraon výborným hlídačem,“ popisuje Lucie Šámalová.

Co se týče povahy, faraonský pes vytváří silné pouto se svým pánem, ale k cizím lidem může být nedůvěřivý. Jeho povaha je přátelská, a to nejen k vlastní smečce, ale i k cizím psům. Při výcviku je potřeba k tomuto psovi přistupovat s citem a pozitivní motivací, nátlak a hrubost nese velice těžko.

Autorský článek

Lucie Šámalová je psí trenérka a odbornice na psí chování

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock