Chlupáči, 26. 9. 2023

Foto: DWI YULIANTO / Shutterstock

Terarijní zvířátko, které vypadá jako malý dráček a na první pohled umí zaujmout díky své pestré škále zbarvení, to je gekončík noční. Můžete ho chovat samostatně i ve skupině.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Noční tvor vhodný pro začátečníky

Gekončík noční

Jak již samotný název napovídá, gekončík noční je zvířátko, které je aktivní převážně v noci a za soumraku. Péče o něj není nijak zvlášť náročná, a tak se velice hodí pro začínající teraristy. Jedná se o poněkud malého plaza, který dorůstá do délky 30 centimetrů. Pokud se vám gekončík zalíbil a přemýšlíte nad jeho pořízením, pamatujte, že se tento malý krasavec může dožít až neuvěřitelných 20 let.

Rarita mezi plazy

Gekončík noční

Na první pohled se může zdát, že se gekončík nijak zvlášť neliší od ostatních plazů a ještěrů. Když se ale blíže zaměříte na jeho oči, můžete si všimnout, že má pohyblivá oční víčka, se kterými mrká jako člověk a při spánku je má zavřená. Za těmito víčky se navíc skrývají krásná velká kukadla.

Neobvyklý ocásek

Gekončík noční

Ocas gekončíka, který může působit svou velikostí neúměrně k tělu, je hlavním ukazatelem, jak se danému jedinci daří. V ocásku si totiž tito tvorové shromažďují tukové zásoby na horší časy. Platí tedy, že čím tlustší ocas, tím spokojenější gekončík.

V případě ohrožení se dokonce z ocásku stane návnada. Jak to? Gekončík utíkající před predátorem ocásek vysloveně odhodí a běží dál. Ocásek se dále škube na zemi ještě několik sekund, ač už není spojen s tělem. To predátora zaručeně vykolejí a gekončík tak může rychle utéct do úkrytu a zachránit si tak život.

Bydlení a krmení

Gekončík noční

Gekončíka nočního lze chovat samostatně i ve skupině. Skupina by se však vždy měla skládat pouze z jednoho samce, aby nedocházelo k potyčkám. Samic může být pohromadě více. Jelikož se jedná o živočicha, který se pohybuje převážně po zemi, měli bychom vybrat takové terárium, které bude dostatečně dlouhé a široké. Jako podestýlku lze použít terarijní písek či lignocel. Gekončíci se rádi schovávají do nejrůznějších úkrytů, a tak je potřeba terárium vybavit dostatečným množství kořenů, domečků, skalek a dekorací, kdy je ideální zvolit přírodní varianty.

Jelikož je gekončík hmyzožravým lovcem, jeho potravou jsou zejména cvrčci, sarančata, červi a švábi, větší jedinci si poradí i s myším holátkem. Tento tvoreček potřebuje stálý přísun čisté vody, ideální je umístění mělké misky, ve které budeme vodu měnit každý den.

Autorský článek / Jaroslav Forejt: Abeceda teraristy – Gekončík noční; vydalo nakladatelství Robimaus; rok vydání: 2009; ISBN: 978-80-903357-3-8

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock