Habešská kočka je upovídaná kráska

Chlupáči, 10. 4. 2021

Foto: Shutterstock

Kočička se vzhledem miniaturní roztomilé pumy a povahou pravého čtyřnohého mazlíčka, který rozveselí celou rodinu. To je habešská kočka. Tahle kráska se navíc může pyšnit svým dávným původem.

Jedná se totiž o jedno z nejstarších plemen.

(Ne)obyčejný vzhled

Habešská kočka

Na první pohled obyčejná kočka, která má však neobyčejnou srst. Její zbarvení zvané „ticking“ je u koček poněkud netradiční, původně se vyskytovalo převážně u králíků. Tohle zbarvení se vyznačuje tím, že na každém chlupu je několik odlišných proužků, které ve výsledku tvoří opravdu nevídanou kresbu. Ta ve spojení s divokým ruddy zbarvením připomíná kožich pumy.

Habešské kočky vás jistě zaujmou i svýma výraznýma očima a uhrančivým pohledem. Stejně jako srst můžou mít i oči různou barvu, nejčastěji však žlutou, zelenou a světle hnědou. K poměru hlavy mají tyto krásky velké uši, které dotvářejí její divoký orientální vzhled.

Zvídavost a nesmírná energie

Habešská kočka

Této šelmy je všude plno a pohyb je její druhé jméno. Mít doma habešskou kočku vyžaduje řádné vybavení. Jelikož se jedná o velice aktivní plemeno, potřebuje možnost vybití, a to například v podobě prolézaček, škrabadel a interaktivních hraček. Habeška ráda běhá a skáče, její energie někdy i převládá nad opatrností. Jelikož tyto kočky rády zkoumají okolí, určitě ocení i venkovní vyžití, nevadí jim ani cestování.

Komunikace a inteligence

Habešská kočka

Habešská kočka je poněkud komunikativní tvor, který se umí náležitě ozvat. Jelikož potřebuje zábavu a pozornost, jejímu dotírání se mnohdy nevyhnete. Když se habeška nudí, vymýšlí nejrůznější lumpárny a potřebuje vaši spolupráci. Nejedná se však o nijak hrubou či hlasitou kočku, která by vás svými zvukovými projevy obtěžovala. Nuda ji však nesvědčí, o samotě a bez kontaktu s rodinou strádá.

Tyto elegantní kočky jsou nejen krásné, ale i chytré. Naučí se některým kouskům, kterými by překvapily i svoje psí kolegy. Habešská kočička vám dokonce bude i ráda aportovat.

Nenáročná elegance

Habešská kočka

Ladné pohyby, dlouhé nohy a obratnost, tím se habešská kočka může opravdu pyšnit. Silné končetiny a oválné tlapky dělají z habešky výbornou skokanku. Krátká přiléhavá srst zdůrazňuje, jak má tato šelma dokonalou stavbu těla.

Péče o její srst je velice snadná. Vystačíte si pouze s kartáčem, kterým kočičku vyčešete jedenkrát za týden. Použít můžete i semiš, aby se srst přirozeně leskla. V období línání je efektivní použít gumovou rukavici.


Zobrazit diskuzi ke článku