Havanský psík nelíná, ale potřebuje často kartáčovat

Chlupáči, 15. 5. 2020

Foto: Shutterstock

Roztomilý kukuč, vznešený vzhled a veselá povaha. To vše vystihuje havanského psíka. Jedná se o velice inteligentní plemeno. Čím dalším vás může tento chlupáč oslovit či překvapit?

Chytrá hlavička

Havanský psík je velice inteligentní plemeno, které leckoho překvapí svou vynalézavostí. Rychle se učí novým kouskům a náležitě si užívá, když může být středem pozornosti. Výcvik je s ním tedy opravdu snadný, povely tento psík rychle chápe a s radostí je plní. Je proto ideálním adeptem i na psí sporty, vynikat může jak v dogdancingu, tak v agility, frisbee nebo třeba flyballu. Tento chytrý chlupáč nesnese nespravedlnost, dril nebo tresty, může pak „trucovat“ a být odtažitý. S pozitivním přístupem z něj bude ideální rodinný mazlík, který vás bude s láskou a ochotou doprovázet na přiměřeně dlouhých procházkách.

Věrný přítel

Pokud hledáte pejska, který z vás nespustí oči a bude k vám vzhlížet, je havanský psík ideální volbou. Má to však i své mouchy. Ačkoliv je jeho věrnost velice milá a naplňující, silné pouto s majitelem může být na škodu, a to zejména v případě odloučení. Havanský psík nesnáší samotu a už vůbec nemá rád změny. Zástupci tohoto plemene nezřídka trpí separační úzkostí, kdy o samotě strádají, ničí věci nebo se hlasitě ozývají, což je potřeba brát v potaz při výchově štěněte a tyto projevy zavčas korigovat nebo jim úplně předejít.

Jestli nějaký pes miluje lidskou společnost, tak právě tento chlupáč. Jedná se o společenské plemeno, které se hodí do městského bytu i domečku se zahrádkou. Celodenní pobyt venku však není nic pro něj, havanský psík bude šťastný tam, kde je jeho rodina nebo jiná společnost. Hlídač z něj zkrátka nebude. Tento pejsek může být díky malému vzrůstu a přátelské povaze ideálním společníkem pro pejskaře ve vyšším věku, dobře si rozumí i s dětmi a ostatními domácími mazlíčky.

Okouzlující srst

Kožíšek havanského psíka je na pohled velice atraktivní, což není jen tak. Jeho srst potřebuje náležitou pravidelnou péči, která spočívá v běžné údržbě, častém pročesávání a kartáčování. Odměnou za pečlivost vám bude jemná, hebká a na pohled okouzlující psí hříva. Ačkoliv se jedná o dlouhosrsté plemeno, velkou výhodou je, že nelíná, jelikož nemá podsadu. Nemusíte se tak bát chomáčů chlupů na nábytku či oblečení.