Chlupáči, 19. 9. 2023

Foto: Ev_Parasochka / Shutterstock

Ne příliš rozšířený psík s úžasným jménem. Souvislost s tulipány napovídá, že se jedná o chlupáče z Holandska. Proč se mu ale říká tulipánový a jaký vlastně je? Pojďme si toto ojedinělé plemeno přiblížit!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Opatrná chůze

Holandský tulipánový pes

Pro holandského tulipánového psa jsou typické jemné a kontrolované pohyby a zvláštní chůze. Právě díky tomu, že našlapuje velice opatrně, získal tento elegantní hafan své uplatnění na tulipánových plantážích jakožto hlídač. Dokáže se totiž vyhnout drahocenným květinám, aniž by je poničil.

Šarmantní rošťák

Holandský tulipánový pes

I když se na první pohled může zdát, že se jedná o pouliční směsku, má holandský tulipánový pes typické znaky, které jej dělají jedinečným. Je vždy zahalen do elegantní černé, bílé znaky jsou přitom přípustné. Černá lesklá srst dotváří vznešený dojem společně s liniemi těla.

Tento chlupáč má hluboký hrudník, tenký pas a měří kolem 35 centimetrů. To z něj dělá malého kompaktního pejska, který se hodí jak do bytu, tak k domečku, kde bude moci skotačit a vymýšlet nejrůznější lumpárny.

Přátelský a aktivní

Holandský tulipánový pes

Tento černý rarášek si vás okamžitě získá svou povahou. Zvláště ke svým pánům a rodině se chová opravdu mile a přítulně, se všemi členy dokáže navázat silné citové pouto. Naopak k cizím lidem bývá nedůvěřivý, což z něj dělá dobrého hlídače. Rád má přehled nad vším, co se kde šustne a vždy musí být ve středu dění. Potřebuje dostatek lidského kontaktu a pozornosti, a tak se nehodí k celodennímu odložení na dvorku či v kotci.

Kromě pozornosti potřebuje i dostatek pohybu, a i když máte velkou zahradu, ocení pravidelné delší procházky. Rád s vámi vyrazí na výlet nebo vás doprovodí při běhu či jízdě na kole. Díky jeho hbitosti a vysoké inteligenci se hodí i na agility, flyball, frisbee nebo dogdancing. Výcvik a výchova tohoto chlupáče není nijak náročná, ačkoliv si umí postavit hlavu a často se chová nezávisle. Potřebuje laskavý přístup plný trpělivosti a pochopení.

Další info: Markiesje: Dog Breed Facts and Information; Markiesje – Breed description: Character & Co

Štítky: psí plemena

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock