Chlupáči, 30. 8. 2023

Foto: Denis Babenko / Shutterstock

Irish soft coated wheaten teriér neboli irský jemnosrstý pšeničný teriér se pyšní opravdu dlouhým jménem. Co dalšího je na něm zajímavého?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Mírný teriér

Irish soft coated wheaten teriér

Není teriér jako teriér. „Tento chlupáč má sice teriéra v krvi, ale v dnešní době již hraje roli pejska společenského. Má totiž silnou vazbu na člověka, je přátelský a veselý, a na rozdíl od jiných teriérů není jeho jedinou vášní něco honit nebo lovit,“ říká pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.

Vychází tak dobře i s jinými domácí mazlíčky, pokud je zavčas socializován. Není ani tak ostrý a tvrdohlavý, jak se o teriérech často říká. „Naopak má mírnou a vyrovnanou povahu, kterou umí okořenit svým neutuchajícím pozitivismem a radostí ze života,“ dodává odbornice.

Oddaný parťák

Irish soft coated wheaten teriér

Pokud hledáte rodinného psa, který nezkazí žádnou legraci, může být irish soft coated wheaten teriér tou správnou volbou! Jedná se o milého psího společníka, který miluje svou rodinu a je nadšený do každé společné činnosti. Všem členům je věrný a užívá si jejich přítomnost, a proto mnohdy trpí separačními úzkostmi, kdy není rád o samotě. Z tohoto důvodu se wheaten nehodí do domácnosti, kde bývá celé dny prázdno.

Tento mazel naopak ocení, když se doma pořád něco děje. Vaši pozornost odmění opravdovou věrností a láskou,“ potvrzuje psí trenérka.

Svou oddanost dává wheaten najevo i obranářským smyslem, kdy se snaží chránit svoji rodinu za všech okolností. Nevítané hosty umí i ohlásit štěkotem, ale musí k tomu mít vážný důvod – zbytečně neštěká. Jeho odhodlanost a odvážnost z něj dělá věrného přítele, který však často v nouzi jedná samostatně. „Při výchově a výcviku oceníte ruku zkušenějšího chovatele nebo kynologa,“ upozorňuje Lucie Šámalová.

Hravý sportovec

Irish soft coated wheaten teriér

Největší radost tomuto mazlíkovi uděláte společnou procházkou nebo hrou. Wheaten je skoro celý život hravý jako malé štěně, a tak si užívá radovánky zejména s dětmi, se kterými díky vyrovnané a veselé povaze vychází velice dobře. Záleží samozřejmě na socializaci a přístupu. Kromě her a venčení se může realizovat i v nějakém tom sportu!

Rád vám udělá doprovod při běhu či jízdě na kole, a pokud hledáte adepta na psí sporty, s pšeničným teriérem nešlápnete vedle. Tento šikula může vynikat v agility, flyballu nebo frisbee. Radost vám může dělat i úspěchy na výstavách.

Zdroj: Martin Říha: Plemena psů; nakladatelství Rubico; rok vydání: 2009; ISBN: 9788073461058 / Lucie Šámalová je odbornice na psí chování a psí trenérka

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock