Chlupáči, 17. 8. 2023

Foto: Elena Vasilchenko / Shutterstock

Drobný psík se vzhledem aristokrata, který miluje pohyb a teplo, vychází s dětmi a dožívá se poměrně vysokého věku. To je italský chrtík. Plemeno s několikatisíciletou historií, kterého prý jako společníka chovala i egyptská královna Kleopatra.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Přemýšlíte o pořízení italského chrtíka? Tohle byste o něm měli vědět.

Pohyb, pohyb a zase pohyb

Italský chrtík

Italský chrtík patří k psím plemenům, která se hodí především k aktivním lidem. Pohyb má totiž v krvi a nuda mu nedělá dobře. „Chrtíci jsou lovečtí psi, kteří vynikají rychlostí a mrštností. Jako většina miluje běh a nejrůznější aktivity. S radostí s vámi budou vyrážet na túry, běhat s vámi a nadšeně se pustí do většiny psích sportů, kde uplatní své schopnosti,“ říká pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.

Základní výcvik zvládají italští chrtíci s přehledem, jsou totiž opravdu chytří. Jedinou překážkou může být občas jejich téměř aristokratické chování, a pokud se rozhodne nějaký povel neuposlechnout, je těžké s ním pohnout. Skvěle ale reaguje na pozitivní motivaci, která v kombinaci s trpělivostí a důsledností výcvik výrazně ulehčí,“ popisuje Lucie Šámalová.

Jak dodává, italský chrtík je křehký psík nejen tělem, ale i duší, a tak křik, tresty nebo dril snáší velmi těžce.

Aktivní kamarád

Italský chrtík

Ačkoli je italský chrtík původně loveckým plemenem, dnes se využívá především jako společenský psík, který je vhodný i do aktivní rodiny s dětmi (ideálně většími, které vědí, jak se k psovi chovat, a tomuto křehkému psíkovi omylem neublíží).

Se svou rodinou si chrtík vytváří velmi silné pouto. „Občas se tato vazba může proměnit až v závislost a při delším odloučení pes psychicky trpí. Ideální je tak pro lidi, kteří mohou být většinu dne s ním,“ upozorňuje psí trenérka.

Na společných výletech či vycházkách také pamatujte na to, že italskému chrtíkovi zůstaly i lovecké pudy, a tak je dobré mít jej plně pod kontrolou. Rozeběhnout se bez výcviku může totiž nejen za zvěří, ale bohužel i za cyklisty či auty.

Fanoušek léta

Italský chrtík

Vzhledem k tomu, že předkové italského chrtíka pocházejí pravděpodobně z Egypta (přídomek italský získal proto, že právě přes tuto zemi se poprvé dostal do Evropy), nejsou právě nadšení z deštivého či chladného počasí. Počítejte tedy s tím, že již od podzimu bude chrtík potřebovat na ven vhodný obleček. Naopak letní dny toto plemeno zvládá lépe než jiné psí rasy.

I z tohoto důvodu není vhodným psem pro celoroční pobyt na zahradě (ostatně i extrémně společenská povaha by byla překážkou). Srst italských chrtíků je krátká a jemná a kromě občasného vyčesávání nevyžaduje žádnou speciální péči.

Co patří rozhodně k výhodám chrtíků, je skutečnost, že prakticky postrádají typický psí pach.

Zdroj: Martin Říha: Plemena psů; nakladatelství Rubico; rok vydání: 2009; ISBN: 9788073461058 / Lucie Šámalová je odbornice na psí chování a psí trenérka

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock