Italský vodní pes je chundelatý rošťák s citlivou duší

Chlupáči, 21. 12. 2020

Foto: Shutterstock

Veselý rošťák, který vás okouzlí svými kudrlinkami. Italský vodní pes je neobvyklý chlupáč, který má nejen úžasnou srst, ale i povahu.

Inteligentní šikula

Italský vodní pes

Italský vodní pes je opravdu chytrá hlavička, která se ledacos naučí. Jedná se o aktivního a pracovitého chlupáče, se kterým si užijete mnoho legrace. Jelikož je tento kudrnáč velice oddaný svému pánovi, společně s vysokou inteligencí to z něj dělá bezproblémového jedince, kterého je velice snadné vycvičit a naučit jej mnoho psích kusů. Svou chytrou hlavičku ale potřebuje pořádně zaměstnat, nesnáší nudu. Když se tento vodní pes nudí, vymýšlí nejrůznější lumpárny. Zvláště v oblibě má hrabání, a tak pozor na záhonky!

Citlivý čumák i dušička

Italský vodní pes

Tento psík má velice dobrý čich, a tak je často využíván k poněkud neobvyklé činnosti – hledání lanýžů. Také má velice vyvinutý lovecký pud, a tak kromě si kromě lanýžů, k čemuž musí být veden, všímá hlavně zvěři. Má rád přehled o všem, co se kde šustne a umí velice dobře stopovat. Ačkoliv je jeho výcvik snadný, pudy mnohdy mohou být silnější. Obecně se však jedná o velice tvárného a oddaného chlupáče, který rád splní, co vám na očích uvidí. Při jeho výchově a výcviku je nutné dbát na pozitivní přístup – italský vodní pes je na nátlak, křik a tresty velice citlivý. Za dobrůtku či pochvalu bude pracovat jako hodinky.

Šup do vody

Italský vodní pes

Jednou z velkých vášní italského vodního psa je plavání. A není se čemu divit, vztah k vodě je zřejmý již z jeho pojmenování. Pokud budete chtít tomuto mazlíkovi udělat opravdovou radost, vezměte jej k nějaké vodní ploše a dopřejte mu vodních radovánek. Aportování z rybníka se stane vaší společnou nejoblíbenější činností. A nemusíte se bát, že si domů přivedete promočeného špinavce. Srst tohoto psíka totiž přirozeně odpuzuje vodu a nečistoty a velice rychle schne. Samozřejmostí je však navštěvování takových vodních ploch, které nejsou plné sinic a jiného nepořádku.

Kudrnatá srst nevyžaduje ani příliš mnoho péče. Bohatě postačí chlupáče vyčesat jednou za měsíc v závislosti na stavu kožíšku, na zacuchaných místech je nutné kartáčovat častěji. Plstnatění se předchází včasným ostříháním, které probíhá ideálně jednou do roka.


Zobrazit diskuzi ke článku