Chlupáči, 4. 8. 2023

Foto: Lubo Ivanko / Shutterstock

Drobný pejsek, co má pořád úsměv na tváři a nekonečnou zásobu energie. To je strakatý Jack Russel teriér. Roztomilý vzhled tohoto chlupáče trochu klame – není to totiž žádný pecivál, ale původně lovecké psí plemeno, které vyžaduje spoustu pohybu a aktivit.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

V současnosti patří Jack Russel mezi nejoblíbenější psí plemena. Ideální bude do aktivní rodiny, která s ním bude vyrážet za dobrodružstvím. Hodí se i k dětem, se kterými velmi rád vymýšlí nejrůznější lumpárny.

Malé tělo, velká osobnost

Jack Russel teriér

Pokud si tohoto pejska chcete pořídit, pamatujte na to, že se jedná o teriéra, a tak nemusí být vždy nejsnazší jej vycvičit. Lidé mají tendenci jeho tvrdohlavost a snahy o převzetí velení podceňovat kvůli jeho velikosti, ale to se může vymstít. Při výcviku je třeba být důslední. Důraz je třeba klást i na správnou socializaci – aby se vám nestávalo, že Russel bude vyvolávat při procházkách konflikty s ostatními, často i mnohem většími psy,“ upozorňuje pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.

Jinak je ale Jack Russel teriér velmi inteligentním psím plemenem, které se rádo učí a bude hvězdou i řady psích sportů. Nezkazí žádnou legraci, je rád středem pozornosti a nedělá mu problém naučit se i nejrůznější triky, jimiž dokáže bavit své okolí.

Kromě loveckých pudů si nese i poměrně dobré hlídací instinkty – i když by si s případným vetřelcem nejspíš neporadil fyzicky, upozorní na něj hlasitým štěkotem.

Energie na rozdávání

Jack Russel teriér

Jack Russel působí občas jako „pes na pérkách“ – překypuje energií, kterou potřebuje vybít. „Gaučový doplněk, který s vámi bude celý den lenošit a stačí mu krátká procházka okolo domu, z něho nikdy nebude. Potřebuje pořádně unavit a také zaměstnat hlavu,“ říká Lucie Šámalová.

Jak dodává, je vzhledem ke své hravosti skvělým společníkem k dětem. „Nadšeně se zapojí do jakékoli hry, bude s nimi běhat, nadšeně cokoli aportovat… Jen je třeba děti poučit, jak se k psovi chovat. Přece jen se jedná o malé plemeno,“ říká odbornice.

Nuda mu rozhodně neprospívá, může mít dokonce destruktivní sklony, navíc vám svou nespokojenost dá najevo hlasitým štěkotem či vytím. „V případě, že se budete pejskovi věnovat a nerezignujete na výcvik, získáte milujícího společníka, který vám vždy spolehlivě vykouzlí úsměv na tváři,“ podotýká psí trenérka.

Do bytu i domku

Jack Russel teriér

Vzhledem ke své velikosti je Jack Russel teriér vhodným pejskem do městského bytu – tedy za předpokladu, že mu dopřejete spoustu pohybu. Spokojený bude i v domku se zahradou, ovšem pouze v případě, že má přístup do domu. K celoročnímu pobytu na zahradě se rozhodně nehodí nejen kvůli krátké srsti, ale si společenskosti. Pokud budete nechávat Russela na pozemku delší dobu bez dozoru, pečlivě zkontrolujte ploty – nízký je schopný přeskočit, nezapuštěný v zemi bez potíží podhrabat.

Při venčení pak dávejte pozor na lovecké pudy tohoto chlupáče. Je třeba s ním důsledně trénovat povel na přivolání, aby se nerozeběhl za každým zajícem, případně jej mít pro jistotu na vodítku či stopovačce, doporučuje Lucie Šámalová.

Zdroj: Martin Říha: Plemena psů; nakladatelství Rubico; rok vydání: 2009; ISBN: 9788073461058 / Lucie Šámalová je odbornice na psí chování a psí trenérka

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock