Chlupáči, 11. 6. 2020

Foto: Shutterstock

Uvažujete nad pořízením papouška? Papoušek může být ideálním domácím mazlíčkem, se kterým si užijete mnoho radosti. Jeho chov však s sebou přináší i starosti. Musíme tedy brát v potaz, že se někteří papoušci dožívají velice vysokého věku a budou po celou dobu svého života vyžadovat vaši péči a pozornost.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Na oplátku se pak stanou vaším rodinným kamarádem. Jakého papouška vybrat?

Papoušek vlnkovaný – andulka

Andulky jsou jakožto domácí mazlíčci velice oblíbené, a to zejména kvůli snadné péči. Tento papoušek je vhodný i pro začátečníky. Jedná se o malého bystrého společníka, který rád zkoumá okolí a užívá si společnost lidí i ostatních andulek. Zvláště samečci se mohou naučit imitovat mnoho slov a zvuků. Dožívá se v průměru kolem 12 let.

Korela chocholatá

Tento papoušek je společně s andulkou vhodný pro začínající chovatele. Její povaha je mírná a přátelská, korely jsou velice krotké. Na člověka si tedy zvyká velice snadno a rychle. Oproti papoušku vlnkovanému se dožívá vyššího věku – přibližně 20 let. Naučí se vydávat různé zvuky i slova. V kleci se snese i s ostatními druhy papoušků.

Papoušek královský

Papoušek královský je také velice oblíbeným druhem papouška, kterého lze chovat v zajetí. Velice dobře snáší nižší teploty, a tak jej můžete chovat ve venkovní voliéře. Potřebuje dostatek prostoru k létání, tudíž chov v bytě bez možnosti vypuštění není zcela vhodný. Povahu má přítulnou a mírnou, ale mluvit jej nenaučíte. Jeho pestré syté zbarvení leckoho okouzlí. Dožívá se kolem 30 let.

Amazoňan

Amazoňan modročelý i jeho příbuzný amazoňan oranžovokřídlý jsou běžnými druhy pro zájmový chov. Je to zejména díky jejich přátelské a klidné povaze, kdy si tento opeřenec dokáže oblíbit celou rodinu. Velice rád se mazlí a šplhá. Lze jej také naučit, aby imitoval mluvení. Zvukové projevy tohoto papouška jsou celkem výrazné a hlasité, ale nijak zvlášť nepříjemné. Amazoňan může žít až 50 let v závislosti na kvalitě stravy a celkové péči.

Kakadu bílý

Kakadu je mezi domácími papouščími mazlíčky velikánem – dorůstá do délky až 50 centimetrů. Je vhodný do rodiny, kde bude mít dostatek pozornosti a lásky. Je totiž nadmíru mazlivý, přítulný a kontaktní. Rád si hraje, ale i destruuje, proto je vhodné zajistit mu k okusování různé větve. Jedná se o inteligentního papouška, který je rád středem pozornosti a vymýšlí nejrůznější lumpárny, ale na mluvení jej příliš neužije. Kakadu umí být ovšem velice hlučný, což může nejen vás, ale i vaše sousedy výrazně obtěžovat. Rekordmani v dlouhověkosti se dožili i 80 let, průměrně však kolem 40 let.

Žako – papoušek šedý

Ač je žako mezi chovateli velice oblíbený a mnoho lidí si jej přeje pořídit jakožto domácího mazlíčka, je tento papoušek oproti výše zmíněným kolegům nejnáročnější. Žakové jsou sice nadmíru inteligentní a dokážou se naučit plynule mluvit, odpovídat i skládat různé fráze, což je opravdu fascinující, ale mohou být k některým členům rodiny agresivní. Žako si totiž rád vybírá pouze jednoho oblíbence z celé rodiny, ke kterému se chová hezky. Dá se tomu však předejít včasnou výchovou a zvykáním na všechny rodinné příslušníky. Tento papoušek potřebuje teplé prostředí a nesnáší průvan. V průměru se dožívá kolem 50 – 60 let, výjimkou však není i více. Dlouhověkost však platí pouze v případě vhodného krmení a příznivých podmínek.

Autor článku: Andrea Veselá