Chlupáči, 7. 12. 2020

Foto: Shutterstock

Snad všechny děti by chtěly domů chlupatého mazlíčka. Vzhledem k tomu, že starost o zvířátko může mít velmi pozitivní dopad na jejich vývoj, většina z rodičů nakonec podlehne a nějakého chlupáče pořídí. Ovšem rodiče malých alergiků mají situaci o něco těžší. Kterého mazlíčka mohou přinést domů, aby svému dítku nekomplikovali zdravotní stav?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Co přesně způsobuje, že mají někteří lidé alergii na zvířata, není vůbec jednoduché určit. Nežádoucí reakci imunitního systému totiž mohou vyvolat zvířecí chlupy, sliny, pot, ale i prach, který si domácí mazlíčci nosí v kožíšku. I proto je jasné, že potenciální hrozbu mohou představovat (téměř) všichni zástupci chlupáčů. Ale není třeba propadat beznaději. I alergici (ti malí i velcí) se mohou stát pyšnými majiteli zvířecího společníka. Je ovšem jasné, že ne každého. Následující mazlíčci jsou však vhodné pro většinu z nich.

Mami, já chci pejska

Mexický naháč

Zamlouvá se vám nápad, že byste do rodiny přivedli štěkajícího mazlíčka? Pak vězte, že i mezi psy se najdou takoví, kteří alergikovi neublíží. Předně se porozhlédněte mezi plemeny, která (téměř) nemají srst. K těm patří například čínský chocholatý pes nebo mexický naháč. Oba se skvěle hodí i do rodiny s dětmi – jsou trpěliví, hraví a přítulní.

Pudl

Nejste zrovna fanoušci „nahatých“ psů? Nevadí! Existují i plemena, jež mají srst, ale přesto bývají alergiky velmi dobře tolerována. Patří k nim třeba roztomilí jorkširští teriérové, ale také hraví pudlové. Obě plemena prakticky nelínají a jejich chlupy mají specifickou strukturu, jež z nich činí menší riziko nejen z hlediska alergie, ale i neustálého úklidu.

Nepořídíme si kočičku?

Sphynx

Kočky si u alergiků nevybudovaly zrovna nejlepší pověst. Vzhledem k tomu, že se tak často olizují, jsou z hlediska alergenů o něco rizikovější než třeba psi. Ale nemusíte se bát – pokud jste vy nebo vaše děti milovníky mňoukajících chlupáčů, pořád si můžete svůj sen o domácím mazlíčkovi splnit. Zvažte opět bezsrstá plemena – například Sphynx nebo Peterbald. Jen počítejte s tím, že nejsou tak „bezúdržbová“ jako osrstěná plemena a budete je muset například pravidelně koupat (nebojte, mají vodu ráda) a mazat jim kůži speciálními krémy.

Devon rex

Jestliže byste raději kočičku s kožíškem, i tady máte několik možností. Tak třeba bengálskou kočku nebo Devon Rex, jež mají specifickou srst, která nelíná, a proto o svůj kabátek nemusejí tak často pečovat – což znamená méně alergenních slin na chlupech. I tak ale odborníci doporučují jednou za čas kočku vykoupat.

Tati, koupíš mi morčátko?

Morče

Ani zástupci z říše hlodavců, kteří ostatně bývají ve spoustě rodin prvními dětskými mazlíčky, nejsou pro alergiky zapovězení! I tady totiž najdete zvířátka bez srsti – především morčátka a potkany (setkat se můžete s označením skinny). Vypadají velmi roztomile, nevyžadují v porovnání s jejich osrstěnými kolegy žádnou zvláštní péči a jsou velmi inteligentní a přítulná zvířátka.

Činčila

Ovšem i mezi malými mazlíky máte možnost zvolit toho s kožíškem. Prakticky antialergenním hlodavcem je činčila. Svým výrazem si omotá kolem prstu každého člena rodiny. Jen je třeba počítat s tím, že některé činčily se nikdy nenaučí milovat mazlení s lidmi. A také že se jedná o noční zvířátko, takže pokud bude obývat dětský pokoj, může se stát, že bude vaše potomky budit.

Mimochodem, i když jsou zmínění hlodavci pro alergiky bezpeční, vždy si dávejte pozor na „podestýlku“ – alergický záchvat mohou vyvolat například piliny nebo seno.

Co se skrývá v teráriu a v akvárku

Chameleon

Celkem bezpečnou volbou jsou pro alergiky obojživelníci a plazi. Vzhledem k tomu, že nemají srst a ani se neolizují, nepředstavují prakticky žádné riziko. Jen dávejte pozor na prostředí, ve kterém je chováte. Příliš prašná „podestýlka“ nebo naopak plísně, které milují vlhkost terárií mohou alergickou reakci snadno vyvolat. Pamatujte tedy na zvýšenou opatrnost a hlavně pravidelné čištění jejich „výběhu“.

Rybičky

A kteří zástupci těchto mazlíčků jsou nejoblíbenější? Tak předně želvy (suchozemské i vodní), chameleoni, leguáni, agamy, ale i hadi nebo žabky mohou představovat skvělého spolubydlícího. Jen připravte děti na to, že s plazy nebo obojživelníky se přece jen nepomazlí, i když by bylo chybou považovat je za nespolečenská zvířata, která s lidmi nekomunikují. Ostatně to samé platí pro rybičky, u nichž je kontakt prakticky nemyslitelný, nicméně radost do vaší domácnosti přinesou svou krásou. Pozorovat jejich život v akváriu dokáže spolehlivě zabavit i neposedy.

Mazlíček s podmínkou

Je jasné, že když malému alergikovi pořídíte domů zvířátko, bude to pro vás znamenat nutnost častěji a hlavně důkladněji uklízet. Hlavní roli bude hrát ve vašich snahách vysavač, nicméně sám o sobě nemusí stačit. Přidat musíte i pravidelné vytírání a dezinfekci. Vzhledem k tomu, že některé dezinfekční přípravky mohou alergii ještě zhoršovat, vyplatí se dezinfikovat s pomocí páry, která zničí prakticky veškeré choroboplodné zárodky – naprosto bez chemie.

Rowenta steam

Pokud nechcete strávit úklidem víc času, než je nutné, pořiďte si pomocníka, který zvládne vše najednou. Takovým je Rowenta Clean & Steam Multi. Parní čistič s kvalitním bezsáčkovým vysavačem vám každý den šetří čas a zajišťuje bezchybný, zdravý a rychlý úklid všech typů podlah a povrchů. Jedním tahem tento přístroj zvládne vše: vysávání a parní čištění podlah k tomu navíc parní čištění všech povrchů pomocí odnímatelného ručního parního čističe s řadou nástavců. Využijete jej tak nejen na všechny typy podlah (včetně koberců), ale prakticky kdekoli v domácnosti.

Štítky: alergie

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock