Jaký je rozdíl mezi králíkem a zajícem

Chlupáči, 5. 8. 2020

Foto: Shutterstock

Dlouhé uši, malý ocásek a hopsavý pohyb. To vše má zajíc s králíkem společné. V čem se ale tito dva ušáci liší? Ještě než si povíme základní rozdíly mezi králíkem a zajícem, je nutné vědět, že krom králíka domácího, kterého běžně chovaly naše babičky v králíkárnách, existuje i jeho velmi důležitý předek, králík divoký.

Není králík jako králík

Ještě než si povíme základní rozdíly mezi králíkem a zajícem, je nutné vědět, že krom králíka domácího, kterého běžně chovaly naše babičky v králíkárnách, existuje i jeho velmi důležitý předek, králík divoký. Ten žije ve volné přírodě a díky jeho zbarvení jej lze snadno zaměnit právě se zajícem polním. Na rozdíl od králíka domácího má tento divoch nenápadné vzezření, je plašší a rychlejší. V porovnání se zakrslým králíčkem jsou rozdíly ještě markantnější, rozhodně se nejedná o domácího mazlíčka, ačkoliv určitou podobu tito chlupáči nezapřou.

Víc kilogramů, víc chromozomů

Který ušák je větší? Jednoznačně zajíc. Zajíc polní může mít až 6 kilogramů a dorůst může do délky až 70 centimetrů. Naproti tomu králík divoký je v porovnání se zajícem opravdový drobek. Váží pouhé dva kilogramy a dlouhý je maximálně 50 centimetrů. Rozdíl mezi těmito roztomilými stvořeními je značný i v DNA, kdy se liší počet chromozomů. Z toho lze usoudit, že se jedná o velice vzdálené příbuzné, kteří nemají příliš mnoho společného.

Kdo má delší uši

Dlouhýma ušima se pyšní taktéž zajíc polní. Jeho slechy jsou mnohem větší než samotná hlava zajíce, navíc jsou špičaté a v konečcích zbarveny do černa. Oproti tomu králík divoký má ouška o poznání menší, zaoblenější a zbarvení je méně nápadné. Oba chlupáči mají díky svým ušním boltcům výborný sluch.

Rychlost a hbitost

Co se týče fyzické zdatnosti, oba ušáci jsou opravdu dobrými atlety a sprintery. Úprk před nebezpečím, kličkování a změny směru, to je jejich. Kdo je ale rychlejší? V tomto ohledu opět vítězí zajíc polní. Dokáže vyvinout neuvěřitelnou rychlost, a to zejména díky svým dlouhým zadním nohám, které jsou oproti těm králičím ve velkém nepoměru v porovnání s předníma nohama a celým tělem. Jedná se o silné běhy, které ženou zajíce kupředu. Zajíc je zkrátka rychlejší, ušatější a nohatější. Králíček zas roztomilejší, no ne?


Zobrazit diskuzi ke článku