Zvíře i pro začátečníky
Ještěrky se dají kupodivu snadno ochočit a navyknout na manipulaci i krmení z ruky. Péče o ně není nijak zvlášť náročná, a tak se hodí i pro začínající chovatele. Důležité je správné vybavení terária a dodržování základních pravidel a potřeb tohoto zvířátka.
Tyto malé aktivní průzkumnice se rády vyhřívají na sluníčku či u zdroje tepla, v zimě se naopak zazimovávají.
Ještěrka zední
Pokud toužíte po čilých společnících do terária, ještěrky zední jsou vhodnými kandidáty. Mluvíme o nich v množném čísle z toho důvodu, že se tento druh chová ideálně v páru nebo menší skupince. Dva samci se ovšem dohromady chovat nedoporučují, jelikož by si mohli navzájem ublížit. Tuto ještěrku nelze libovolně odchytnout v přírodě, jelikož je chráněná. Tato krasavice dorůstá do délky až 25 centimetrů.
Ještěrka zední je aktivní tvor a navíc velice ráda šplhá, a proto je vhodné vybrat dostatečně velké terárium a vybavit jej několika kameny a větvemi či kořeny, které jí poskytnou nejen úkryt, ale i zábavu pro zmíněné šplhání. Kameny zase slouží k vyhřívání, a proto je umístěte na nejteplejší místo. Terárium vysypeme pískem a zeminou, nezapomeňte ani na nádobu s vodou, která by měla být mělká, aby se z ní ještěrka pohodlně napila. Teplota v teráriu by měla být kolem 30 °C, v noci může klesnout až o deset stupňů. Ideální je, pokud ještěrce zajistíte různé teploty v různých částech terária. Tyto ještěrky se živí převážně hmyzem. Během zazimování ještěrky nepřijímají potravu. Zazimování trvá kolem dvou měsíců a teplota by se měla pohybovat pod 6°C.
Ještěrka perlová
Ještěrka perlová je exotická kráska, která dorůstá do mnohem větších rozměrů než její kolegyně. Její délka může dosáhnout až na 40 centimetrů, celkově její tělo působí velice mohutně a silně. S ohledem na její velikost je potřeba myslet i na prostornější terárium vystlané jemným pískem. Stejně jako ještěrka zední i tato ještěrka se ráda ukrývá pod kůrou či kořeny nebo šplhá po větvích, také si sama vytváří tunely. Tato ještěrka si také ráda vybírá místa v teráriu podle teploty, někdy se vyhřívá, jindy chladí.
Ještěrka travní
Chov této ještěrky u nás ještě není příliš rozšířen, ač se jedná o krásně zbarvené stvoření. Ještěrka travní je velice aktivní a hbitá, na rozdíl od výše zmíněných příbuzných jí vyhovuje stálejší teplota kolem 25 °C, avšak v období zazimování potřebuje teplotu snížit pod 10 stupňů.
Ještěrka obecná
Tuto ještěrku můžete zahlédnout při procházkách ve volné přírodě, jelikož se vyskytuje na našem území. Zapomeňte však na její odchyt! Ještěrka obecná je chráněna jakožto silně ohrožený druh a chov v zajetí odchycené ještěrky je protizákonné.
Autorský článek
Další info: Lubomír Klátil: Chováme terarijní zvířata; vydalo nakladatelství Epava; rok vydání 2004; ISBN: 978-80-86297-26-2; Harald Jes: Ještěři jako terarijní zvířata; vydalo nakladatelství Vašut; rok vydání 2002; ISBN: 80-7236-007-8