Chlupáči, 28. 4. 2024

Foto: Tom Harper Photography / Shutterstock

Jezevčíka zná asi každý. Dlouhý jako špagetka, čilý, veselý a bystrý společník, který se hodí do každé rodiny. Někdo jej zná jako mysliveckého psa, jiný jako gaučového povaleče. Jaký jezevčík doopravdy je?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Přátelský, ale tvrdohlavý

Jezevčík

Tohle psí plemeno má, dá se říci, jedinečnou a typickou povahu. U jezevčíka se snoubí přítulnost s nezávislostí, inteligence s tvrdohlavostí a k tomu všemu ještě přičtěme lovecké pudy.

Jednoduše řečeno, když si jezevčík postaví hlavu, nic s ním nehne. Zvláště pak, pokud na něj budete vyvíjet nesmyslný nátlak a vyžadovat nudné drilování povelů. Tito dlouháni rádi poslouchají jen v případě, kdy je daná činnost baví, a hlavně tehdy, kdy je šance, že jim z toho „něco kápne“. Proto při výcviku využívejte hlavně odměny a pozitivní motivaci,“ radí pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.

Jezevčíci jsou hraví rošťáci, hodí se tedy i k dětem.

Umí se ozvat

Jezevčík

Na to, jak jsou jezevčíci malí vzrůstem, umí být velice průbojní. Nezaleknou se větších nepřátel, klidně si budou dovolovat na bernardýna nebo rotvajlera. Jejich velkou zbraní je právě štěkot, kterým se snaží zastrašit ostatní.

„Nemusíte se tedy bát, že by se k vám dostal zloděj bez ohlášení. Zloděj si naopak návštěvu rozmyslí, protože malý bojovník za dveřmi umí dát jasně najevo, kdo je u vás doma pánem. Sebevědomí mu prostě nechybí,“ říká odbornice.

K domu i do nory

Jezevčík

Tento pes je velice oddaný čtyřnohý přítel, který chrání svoji smečku, je tedy dobrým hlídačem. Vzhledem k jeho výšce a typu srsti ale rozhodně nepatří na dvůr či do kotce k celoročnímu pobytu, potřebuje totiž teplo domova a laskavou ruku pro časté mazlení.

Pokud si myslíte, že je jezevčík pomalý a líný, protože má krátké nožičky, jste na omylu. Jedná se totiž o velice zdatného lovce, který neváhá skočit do nory a prohnat kořist rychlostí blesku. Navíc se v těchto situacích jezevčíci spoléhají převážně sami na sebe, a proto byli dřív hojně využíváni myslivci k norování. Baví je i aportování, dokonce i psí sporty jako agility nebo coursing,“ popisuje Lucie Šámalová.

Srst a velikost

Jezevčík je malý lovec

Není jezevčík jako jezevčík. Existuje totiž několik variant, jak jezevčík může vypadat. Podle typu srsti i velikosti je pak plemeno specifikováno. Co se srsti týče, jezevčík může být hladkosrstý, hrubosrstý i dlouhosrstý. Pokud toužíte po opravdu maličkém jezevčíkovi na nízkých nožičkách, hledejte označení trpasličí či králičí. Je však nutné pokukovat po štěňátku pouze v renomovaných chovatelských stanicích, abyste si domů přinesli jezevčíka se vším všudy.

Autorský článek

Lucie Šámalová je psí trenérka a odbornice na psí chování

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock